Na co nezapomenout, radí zkušený zahrádkář Ladislav Ryšavý, který je předsedou zahrádkářů v Dolní Dobrouči. Tam v těchto dnech jede na plné obrátky moštárna. Sklizeň jablek totiž vrcholí. A nejen jich. „Na zahrádkách se dokončuje sklizeň pozdnějších druhů mrkve, celeru a podobně," připomíná zahrádkář. Aby si zahrádka mohla přes zimu odpočinout a byla na jaře „fit", je potřeba ji teď na podzim pohnojit a zrýt. Samozřejmostí je hrabání listí a jeho kompostování. „Teď je také poslední možnost na přihnojení trávníků, musí se  ale použít podzimní hnojivo," dodává Ladislav Ryšavý.
V zemi už by měly být dvouletky, které svými květy ozdobí zahrady příští rok. Ze země už naopak zahrádkáři vyryli mečíky. Jiřiny ještě musí spálit první mráz. „Jiřiny se nechávají do zmrznutí, až jim první mráz spálí listí, tak se stonky odřežou a teprve potom se vyrývají," vysvětluje zahrádkář.
A aby zahrádka mohla nerušeně odpočívat, aniž by jí mráz uškodil, je v říjnu aktuální například zahrnování růží a zakrývání dalších květin chvojím. (rad)