Agentura Majami se sídlem v Ústí nad Orlicí dostala prohlášení od českých cestovek, které do Bulharska zájezdy pořádají. „Nikdo z českých turistů nebyl zraněn, všichni jsou v pořádku. Letadla by nyní měla létat na jiná letiště, do Burgasu je momentálně nepustí. Zájezdy ale normálně pokračují," ubezpečila majitelka agentury Marcela Zajíčková a dodala, že ubytování přímo ve městě, kde k atentátu došlo, není nabízeno. Zájem turistů o informace po tragédii podle jejích slov dosud nezaznamenala.

Dopad na cestovní kanceláře

Podobně vnímá situaci i Jana Kalousková, majitelka kanceláře taktéž z Ústí: „Ale událost bude mít určitě negativní dopad na cestovní kanceláře, které do Bulharska vozí, což se nás netýká." Podle ní se čeští turisté výrazně více zajímali o červnovou nehodu českého autobusu v Chorvatsku. „Nejprve řešili, zda nešlo o náš autobus, byl totiž hodně poničený a těžko k poznání. Poté moc nechtěli autobusovou dopravu, obávali se a pochybovali o její bezpečnosti. Raději cestovali autem," doplnila s tím, že tragické události mají na cestovky výrazně negativní dopad.
„Vždycky se něco vyvrbí a obavy pak pochopitelně nastanou, lidé s dovolenou váhají. Anebo prostě nemají koruny, krize teď zřejmě vrcholí. Letošek je rokem boje o klienta, konkurence je veliká," přiznává nepříliš příznivou situaci.
Tragédii v Burgasu pochopitelně zaznamenali turisté, kteří zmíněnou lokalitu na svých cestách již poznali. Mezi nimi i Českotřebovák Michal Horák, fotograf a spolupracovník Orlického deníku. „Byl jsem tam loni a už mě tam nikdo neuvidí. Ta šílenost se odehrála v místě, kde je seřadiště všech autobusů pro zájezdy, které do Burgasu přilétávají. Na letišti jsem byl a právě v tom místě, kde včera autobus bouchnul," vylíčil svoje vzpomínky.
JAN POKORNÝ