Město Pardubice začalo stavět další cyklostezku, spojí Černou za Bory s obcí Žižín a bude delší než jeden kilometr. Dokončena má být v první polovině příštího roku.

„Silnice mezi Černou za Bory a Žižínem je poměrně úzká, s intenzivním provozem. Pravidelně zde vzniká řada nebezpečných situací pro všechny účastníky provozu, tedy i cyklisty a chodce, cyklostezka v tomto úseku je velmi potřebná,“ nechal se slyšet primátor Pardubic Martin Charvát.

Stezku se město rozhodlo postavit, přestože na ni nezískalo dotace. Částku větší než sedm milionů tak zaplatí z vlastního rozpočtu.

Na stavbu cyklostezky se čekalo několik let, město se potýkalo s problémy při výkupu pozemků. „O stavbu usilujeme už řadu let. Přesvědčit některé majitele, aby nám pozemky pod stezkou prodali, nebylo jednoduché a jsem rád, že se nám konečně podařilo dotáhnout vše do konce,“ řekl starosta čtvrtého městského obvodu Petr Heřmanský.

Pro cyklisty a chodce

Cesta mezi Žižínem a Černou za Bory bude určena jak pro cyklisty, tak i pro chodce a bude osvětlená.

„Stezku ocení hlavně obyvatelé Žižína, kteří nemají v obci poštu nebo obchod, takže se pohodlně dostanou do Černé za Bory,“ vysvětlil Heřmanský.

„Cyklostezka je součástí rozsáhlého projektu na vybudování komplexní sítě komunikací pro cyklisty ve městě s návazností na stezky nadregionálního významu a propojení místních částí s centrem Pardubic. Cílem tohoto projektu je zvýšení podílu bezmotorové dopravy ve městě a zvýšení komfortu cyklistů, ať dojíždějí na kole za prací, nebo jezdí rekreačně,“ uvedla Nataša Hradní z tiskového úseku Magistrátu města Pardubic.   (las)