Zajímavost sezony

„Zvýšená opatrnost je na místě, vezměte si raději pohorky," radí prvním letošním návštěvníkům kastelán Dalibor Urban. Hrad bude otevřen také na Velikonoční pondělí, v dubnu pak o víkendech.
Zajímavou novinkou, která letos obohatí hradní expozice, bude model litického údolí objevený v depozitářích Národního technického muzea v Praze. „Model byl vyroben v roce 1932 jako součást technické dokumentace při stavbě malé vodní elektrárny v Liticích. Už jsme ho měli zapůjčený v loňském roce, kdy elektrárna slavila osmdesát let od uvedení do provozu. V současné době je v pardubických restaurátorských dílnách," uvedl litický kastelán. Restaurování více než metrového sádrového modelu má být dokončeno během jara, pak bude převezen na hrad a připraven na hlavní sezonu. Hrad ve spolupráci s odborníkem také připravuje vylepšení expozice archeologických nálezů.
Co se týče oprav hradu, na letošní rok jsou plánovány nátěry šindelové krytiny hradu, prováděné periodicky. „Vloni jsme restaurovali některé cenné pískovcové portály, v letošním roce bychom se rádi věnovali omítkám ve věži. Jsou na nich nápisy, ty nejstarší, co jsme objevili, jsou ze začátku osmnáctého století," podotkl Dalibor Urban.

Jaké budou akce?

V kalendáři hradních akcí na letošní rok nechybí ty osvědčené. Na první květnový víkend se chystá tradiční Litické hvězdobraní, které hrad pořádá společně s Českou astronomickou společností. „Hlavní program se uskuteční 4. května a v noci ze 4. na 5. května. Během dne mají lidé možnost na nádvoří hradu pozorovat denní oblohu, jevy na Slunci, případně i Měsíc za denního světla. Gró programu bude po setmění, kdy bude pro návštěvníky připraveno zdarma několik teleskopů zamířených na zajímavé jevy: různé planety, prstence Saturnu, krátery na Měsíci a podobně. Pozorování doprovází fundovaný výklad," popsal hvězdobraní kastelán. Školním výpravám bude opět určena akce Tradiční řemesla na hradě Litice, která se chystá na začátek června. Program pořádaný ve spolupráci s chráněnými dílnami Kopeček bude letos zaměřen na keramiku.
Dny 5. až 7. července si v kalendáři zaškrtnout ti, kdo si oblíbili litické šermování. Čtrnáctý ročník bude více o řemeslech. „Máme opravenou spodní část hradního areálu, a chtěli bychom řemesla rozšířit i do tohoto prostoru," dodal Dalibor Urban. Příznivci předválečné vojenské historie si přijdou na své 27. a 28. července, kdy do Litic opět zavítá Četnická pátrací stanice z Pardubic.