Už od rána čekalo několik desítek demonstrantů před vchodem Střelnice, kde se konal 40. mimořádný sjezd ČSSD, na příjezd prezidenta Miloše Zemana. Nešlo o hromadný hlasitý protest, lidé se procházeli jednotlivě, měli ústa přelepená lepicími páskami a nosili transparenty s nápisy: Chci prezidenta, který nerozděluje lid, Stop putinizaci ČSSD či Stop okamurizaci ČSSD. Na sociální demokraty účastnící také apelovali, aby si vybrali mezi EU a ruským prezidentem Putinem, a varovali ji před “babišizací”. Jeden z účastníků byl převlečen za „strom Vysočiny“ s nápisem „Miloši, vrať se nám“.

K demonstrantům se přidalo několik aktivistů, kteří na místě sbírali podpisy pod petici na právo homosexuálů na svatbu, a všemu přihlíželo několik seniorů.

S prezidentem se však lidé nesetkali, neboť přijel k jinému vchodu.

Projev Miloše Zemana začal se zpožděním, protože sociální demokraté se dlouho dohadovali o programu i o tom, zda mají jednání zpřístupnit médiím.

Prezident v projevu doporučil straně, aby zahájila jednání s hnutím ANO o své účasti ve vládě. Podle něj má ANO o jednání s ČSSD zájem.

“Ti, kdo vás budou v dobré víře vyzývat, abyste odešli do opozice, vás tak budou vyzývat, abyste nic nedělali ani pro republiku, ani pro ČSSD,” řekl Zeman. Sociální demokraty varoval, že v takovém případě by jejich preference mohly klesnout až pod pět procent. “Nikdo o vás nebude vědět,” uvedl.

Na druhé straně však podotkl, že by ČSSD pro sebe neměla žádat ministerstva. “S patnácti poslanci by to bylo komické,” prohlásil. Podle něj by strana měla žádat posty náměstků nebo odbory.

Zeman však dodal, že sociální demokracie by se měla vyvarovat “touhy po funkcích.” Pravě to podle něj způsobilo, že strana ve volbách spadla na sedm procent.

Prezident delegáty upozornil, že ČSSD je jedinou stranou, která neměla jasné stanovisko, kdo je vlastně její prezidentský kandidát, nemá jasné stanovisko, zda jít do opozice, nebo se zúčastnit vlády, a neví, kdo je její předseda. “Jinak jste naprosto v pořádku,” řekl ironicky.

V projevu také poděkoval kandidátům na předsedu ČSSD, kteří ho v prezidentské volbě veřejně podpořili: Janu Hamáčkovi, Milanu Chovanci a Jiřímu Zimolovi. Zmínil však i hejtmany, kteří uvedli, že ho nepodpoří – hradeckého Jiřího Štěpána, pardubického Martina Netolického a plzeňského Josefa Bernarda.

Sjezd ČSSD byl svolán jako reakce na neúspěch v podzimních sněmovních volbách. Cílem bylo zvolit nové vedení strany.

Volební sjezd ČSSD v Hradci Králové
Čtyřicátý a současně volební sjezd ČSSD v Kulturním domě Střelnice v Hradci Králové přinesl změny ve vedení strany. Jeho hostem byl prezident České republiky Miloš Zeman. Jeho součástí byly také protesty proti povolební spolupráci ČSSD a hnutí ANO i boj osobností strany o post předsedy.