Hned na začátek prozradíme, že se jedná o hrady v Liticích nad Orlicí a Potštejně a o zámky také v Potštejně, Doudlebách nad Orlicí a Kostelci nad Orlicí.

Výlet začínáme v Žamberku na železničním nádraží. Již z dálky nás láká k návštěvě Tyršova rozhledna, které se mezi turisty říká Rozálka. Má tvar husitské hlásky a byla postavena v roce 1932. Je to přesná kopie rozhledny Hýlačka u Tábora v Jižních Čechách. Ta však letošního 1. ledna naprosto shořela. V současné době probíhá sbírka na její znovupostavení. Naše rozhledna však dosud stojí a byla by velká škoda ji nenavštívit. Výhled na Orlické hory a Krkonoše  stojí za návštěvu.

Od rozhledny se vrátíme zpět k železniční trati a pokračujeme podél ní až do obce Popluží, kde se napojíme na cyklotrasu č. 4073. Příjemnou lesní cestou přijedeme do Bohousové, a po cyklotrase č. 4072 dojedeme až do Litic nad Orlicí. Hrad se vypíná na skále, a ze třech stran je obklopen Divokou Orlicí. Byl postaven ve 13. století rodem Drslaviců, podstatnou přestavbu provedl Jiří z Poděbrad v 15. století. Posledními majiteli byli Parishové, kteří však po roku 1948 emigrovali do Kanady.

Kromě hradu navštívíme i tzv. Myší díru, starý vodní tunel ve skále, vybudovaný tureckými zajatci koncem 17. století spojující místní areál hydroelektrárny.

Po cyklotrase č. 4072 pokračujeme do Potštejna, kde nás čeká zámek i hrad. Na zámku se po revoluci vystřídalo několik soukromých majitelů, ale žádný z nich se o něj nestaral. Teprve v roce 2004 koupili zámek manželé Nováčkovi, kteří jej zrekonstruovali a o dva roky později zpřístupnili veřejnosti.

Od roku 2010 pak otevřeli i zámecký park v anglickém stylu. Na hrad je to do kopce, ale prohlídku nemůžeme vynechat.

Pak sjedeme k Divoké Orlici a kopírujeme ji po cyklostezce přes  Záměl až do Doudleb nad Orlicí. Zde navštívíme renesanční zámek rodu Bubnů, který je známý svojí bohatou sgrafitovou výzdobou.

Další část cyklostezky vede podél železniční tratě, v Kostelci nad Orlicí jsme z Doudleb za chvilku. Také tady nás čeká zámek. V roce 1830 jej nechal v překrásném empírovém slohu postavit hrabě Josef Kinský, dnes jej za rodinu spravuje František Kinský. Kromě zámku určitě navštívíme i zámecký park v anglickém slohu. Je nám líto opouštět krásné zámecké prostředí, ale Hradec je ještě daleko, a tak musíme vyrazit.

Z Kostelce míříme na Zdelov a Borohrádek, a poslední kilometry jedeme většinou příjemnými lesními cestami přes Poběžovice, Vysoké Chvojno a Hoděšovice do Hradce Králové. Lesy v této lokalitě jsou houbařským rájem, a tak třeba  den v přírodě zakončíte i plným batohem hub.

Navržená trasa:
Žamberk – Popluží – Bohousová – Litice n. O. – Potštejn – Záměl – Doudleby n. O. – Kostelec n. O. – Zdelov – Borohrádek – Poběžovice – Vysoké Chvojno – Hoděšovice –  Hradec Králové. Trasa je  dlouhá  pětašedesát kilometrů.

Eva Dufková, Dana Langrová