Žáci stojí před modelovou situací – auto srazilo motorkáře, všichni jsou zranění, dva v bezvědomí, šoférka zoufale volá o pomoc. Na dětech je, aby podle možností poskytly první pomoc a přivolaly záchranku.

Takhle vypadá jedno ze stanovišť, jehož prostřednictvím zaměstnanci a studenti Střední školy zdravotnické a sociální Chrudim představují náplň studia (i budoucího zaměstnání) v oborech zdravotnický asistent/praktická sestra či sociální péče.

INJEKCI DO RUKY
„Myslím, že jsme zvolili zajímavé aktivity. Žáci si například vyzkoušejí přípravu a podání transfúze, obvazovou techniku nebo poznávání zdravých potravin,“ upřesňuje ředitelka chrudimské „zdrávky Zdeňka Hrochová další aktivity, kterými žáci procházejí.

Jejich zájem je potřeba. „Ve zdravotnictví a sociálních službách je velký nedostatek pracovníků. Jsme rádi, že kraj vyslyšel naši žádost. Technickým školám jsme projekt TECHNOhrátky trochu záviděli, protože my jsme neměli nic,“ říká s úsměvem ředitelka pochvaluje si, jak ZDRAVOhrátky probíhají bez zádrhelu.

Spokojení jsou podle ohlasu i samotní žáci základních škol. Do Chrudimi jich z jedenácti základních škol v okrese přijelo více než sedmdesát. „Zatím super, líbí se nám to,“ nechala se slyšet například skupina ze ZŠ Komenského ve Skutči. Sice má naspěch, ale na odchodu ještě potvrzují, že o kariéře ve zdravotnictví uvažují.

ZÁJEM BYL VELKÝ
Jelikož není Střední škola zdravotnická a sociální Chrudim právě velká, počet sezvaných žáků museli pořadatelé omezit. „Ačkoliv jsme s vedením školy původně stanovili horní hranici pro účast na šest desítek školáků, do Chrudimi jich nakonec pojede třiasedmdesát. Snažili jsme se uspokojit maximum přihlášek, ale další žáky jsme museli přesto s omluvou odmítnout, neboť kapacita střední školy či svozové možnosti už byly vyčerpané. Zájem nás samozřejmě těší a ukazuje se, i v souvislosti s projektem TECHNOhrátky, že poptávka po obsahově interaktivních a živých projektech je v regionu vysoká,“ říká Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky.

„Každý rok otevíráme dvě třídy, poslední dva roky jsme měli plno a jsme rádi, že zájem o naše obory konečně je. Děláme pro to maximum,“ doplňuje ředitelka Hrochová s tím, že pokud bude u přijímaček přetlak, škola jej uvítá, neboť tak bude mít možnost vybrat si ty, kteří se oboru chtějí skutečně věnovat naplno.

Po premiéře v Chrudimi ZDRAVOhrátky dále zamíří 15. listopadu do Střední školy zdravotnické Svitavy, 29. listopadu do Střední školy zdravotnické a sociální Ústí nad Orlicí a 13. prosince do Střední školy zdravotnické Pardubice.