Když se mě někdo zeptá, kolik lidí mi chodí v neděli do kostela, odpovídám: „v neděli mám ´vyprodáno´!" „Vyprodáno" ale nemají všude. A tak to někteří moji kolegové těžko nesou a snaží se to řešit. Církevní odborníci vymýšlejí různé strategické plány, jak víru zatraktivnit a přiblížit lidem. Bohužel to nepřináší žádné viditelné efekty. Nechci se vytahovat, ale už dávno jsem přišel na to, co udělat, aby byly kostely opět plné. Bohužel mi to Vatikán zatím nepatentoval.
Za prvé doporučuji velké chrámy přestavět na menší. Lépe je poddimenzovat než předimenzovat, aby se za pár let opět nemusely zmenšovat. Nevýhodou tohoto nápadu je finanční náročnost. V tom by nám nepomohly ani restituce. Mám ale ještě mnohem levnější a jednodušší nápady! Například přidávat do kropenek se svěcenou vodou u vchodu do kostela nějakou atraktivní voňavku. Doporučil bych Coco Mademoiselle od Chanel, oblíbenou mezi ženami a vonící na ženách i mužům. Mnoha lidem totiž víra více nebo méně zapáchá, což má možná příčinu v tom, že v některých kostelech je zatuchlina opravdu silně cítit. Kdyby nám to v kostelech začalo vonět po Coco Mademoiselle, začala by jejich návštěvníkům vonět možná i víra.
Vím, o čem mluvím, mám to vyzkoušené. Minulý týden jsem měl besedu v Blansku. To vyžaduje vždy nějakou přípravu. Pro mě je důležité nezapomenout se navonět. Přitáhne to posluchače do prvních řad – a pak lidem i krásně voní vaše slova, bez ohledu na to, co řeknete. Někdy by možná stačilo ještě méně, čistit si zuby! Pamatuji si, jak jsem jednou navštívil věřící a praktikující rodinu, ve které ale dvě děti nechodily na vyučování náboženství. Opatrně jsem se na to dovolil zeptat a maminka mi řekla: „Víte, pane faráři, moc nás to mrzí, že Honzík s Aničkou na náboženství nechodí, ale vyučujícímu panu učiteli tak smrdí z pusy, že to nevydrželi a s náboženstvím skončili." „To je velmi vážný důvod! Vůbec se jim nedivím," zareagoval jsem. „To i já bych přestal chodit!" I kdybych používal sebeposvátnější a krásnější slova, a bude mi při tom smrdět s pusy, budou prostě moje slova znít odporně.
No a můj poslední zlepšovák je přidávat do kadidla „mariánku". Mělo by to skutečně velký úspěch! Přitáhlo by to do kostela hodně nových mladých lidí. Co víc, vytvořilo by to u nich určitou závislost, a tak by se stali pravidelnými návštěvníky kadidlových bohoslužeb.
Církev mi tyto metody asi nikdy neschválí, přesto vám přeji, ať vám život voní. ZBIGNIEW CZENDLIK