V závěru minulého týdne je sestřičky ze Žamberka slavnostně předaly novorozeneckému oddělení Pardubické krajské nemocnice, které se v našem kraji na nedonošené děti specializuje. „Musím pogratulovat sestřičkám ze žamberecké léčebny k výbornému nápadu. Práce, která vznikla při pracovní terapii hospitalizovaných pacientů, dostala přidanou hodnotu a poslouží potřebnému účelu," komentoval tento počin hejtman Martin Netolický.
Organizace výroby, na níž finančním darem přispěla společnost Silk & Progress, s.r.o., se ujala hlavní sestra Albertina Marcela Valentová: „Domluvili jsme se s občanským sdružením Nedoklubko, které organizuje pomoc pro nedonošené děti. Získali jsme sponzorský dar pro nákup materiálu a podle požadavků Nedoklubka jsme nakoupili vše potřebné. Dostali jsme přesné střihy a pak už se vše posunulo do našich ergoterapeutických dílen. Máme tam vyškolené pracovníky, kteří vedou pacienty a spolu s nimi zavinovačky postupně vznikaly," uvedla.
Novorozeneckému oddělení Pardubické krajské nemocnice předaly sestry z Albertina Žamberk celkem čtyřicet zavinovaček. Spolu s nimi přivezly ještě množství látkových hraček vyrobených rovněž pacienty léčebny. „Děti uzdravujeme nejen díky lékům, ale i příjemnému prostředí. Určitě jim pomáhá, když se cítí dobře a jsou v komfortu. Ten jim poskytnou tyto zavinovačky, za které velice děkujeme. Vždycky jsme šťastní, když díky dárcům nejsme na péči o děti sami," prohlásil Marian Šenkeřík, primář dětského oddělení Pardubické krajské nemocnice. „Komfort novorozence je nesmírně důležitý. Zavinovačky i hračky jsou nádherně barevné, hodně nám oživí oddělení. Lze je dát i do inkubátoru, což je výborné. Jsou to opravdu úžasné dárky. A jsou o to cennější, že je vyráběli pacienti a pomáhají tím jiným pacientům," dodala Michaela Sodomková, staniční sestra jednotky intermediární péče o novorozence dětského oddělení Pardubické krajské nemocnice.
Do budoucna by v Odborném léčebném ústavu v Žamberku chtěli na spolupráci s občanským sdružením Nedoklubko navázat. „Například v naší keramické dílně můžeme dělat drobné dárečky pro maminky," dodala Marcela Valentová.

Zavinovačky pro nedonošené děti.