„Po nekonečném posuzování a ještě nekonečnějším nahánění obviněného nakonec soud proběhl bez jeho přítomnosti. Naštěstí,“ řekl po soudu Jiří Švihálek.

Svůj příběh začal postupně zveřejňovat na blogu pod přezdívkou Pacholek. „Na to, s jakou lehkostí jsem psal blog, tak zpětně mluvit o všem, co se stalo před dvěma a půl lety, bylo opravdu těžké,“ přiznal po soudu.

Rozsudek mnohé fanoušky blogera rozčílil „Podmínka není žádný trest. Je mi to moc líto,“ okomentovala rozsudek Šárka. „Tohle sleduji téměř od začátku a celou dobu čekám na to, jestli bude řidič potrestaný. Jak je vidět, tak ne,“ dodala Hana, která blog pravidelně čte.

Obyvatelé Lázní Bohdaneč se dočkali. Ode pondělí 20. září už přes jejich město nesmí jezdit kamiony. V pondělí zástupci okolních měst a kraje slavnostně přestřihli pásku.
Zákaz tranzitní dopravy v Lázních Bohdaneč funguje, má ale vady na kráse

Bílá stěna a černo

Vážná dopravní nehoda měla pro oba motorkáře těžké následky. „Na chrudimském obchvatu nás najednou něco srazilo z motorky. Pamatuju si, že se přede mnou vytvořila bílá stěna, strhl jsem řízení a najednou bylo černo. Věděl jsem, že je něco špatně, ale necítil jsem žádnou bolest,“ řekl Švihálek v rozhovoru pro Deník.

Nehodu zavinil moldavský řidič fabie, který jel s kolegy pracovat do nedalekých Nemošic. „Doneslo se ke mně, že to byl nějaký člověk, který byl asi tlačený někým dalším, nějakým šéfem. Chtěl si ušetřit cestu, přetížil vozík betonem a pokazil tak život dvěma mladým lidem,“ poznamenal Švihálek. Řidič táhl za autem vozík s betonem, který několikrát převyšoval povolenou hmotnost. Ten se zřejmě ve vysoké rychlosti rozkýval a utrhl.

Křest knihy Deník jednonožce
VIDEO: Deník jednonožce: Pardubák, který přišel o nohu, vydal knihu

Deník jednonožce

V nemocnici Švihálek strávil několik měsíců. Motivací pro něho bylo vědomí, že i s protézou mohou lidé sportovat. Jeho blog, kde svůj příběh popisoval den po dni, a to s osobitým humorem a nadhledem, se stal jedním z nejčtenějších v celém Česku. Po čase vydal i knihu Deník jednonožce. „Není to jen překlopený blog, je tam pohled do zákulisí, který na internetu nenajdete. Jsou tam postřehy například mých rodičů nebo mé sestry,“ řekl při křtu knihy.

V současnosti Švihálek žije aktivní život, následky nehody si ale s sebou stále nese. Na chvíli se odmlčel a své životní zážitky s veřejností nesdílel. Nyní přislíbil, že deník bude pokračovat. „Poslední rok pro mne byl spíš jen o čekání na vyřešení problému z (před)poslední operace v září 2020. Ale teď se to snad už opravilo a já začnu fungovat,“ informoval své fanoušky.

Vážná dopravní nehoda
Do vážné dopravní nehody na obchvatu u Chrudimi se v pátek 26. července v odpoledních hodinách připletlo pět vozidel, mezi nimi tři osobní auta, kamion a motorka.
Na místě bylo pět zraněných osob, nejvážnější zranění měla dvoučlenná posádka motorky, kterou záchranka převezla do hradecké nemocnice s vážným poraněním nohou
Ihned na místě vyšetřovatel hasičů určil pravděpodobnou příčinu nehody – zavinil ji vozík naložený čerstvým betonem. Přívěs zapřažený za Škodou Fabia se zřejmě ve vysoké rychlosti rozkýval a utrhl. Jednoho pasažéra z osobního vozidla zasypala betonová směs.