Nabízí se proto ohlédnutí za uplynulým volebním obdobím a je nutné říci, že to nebyly jednoduché čtyři roky. Hlavně na začátku měla jednání zastupitelstva k poklidnému průběhu daleko. Hned na ustavujícím zasedání se opozice do nováčků v čele radnice ostře pustila. Co ale vztahy mezi koalicí a opozicí vyostřilo nejvíce, bylo, když vedení města nepustilo opozici do dozorčích rad městských společností.

„Podle nás by v dozorčích radách měli zasednout i zástupci opozice, protože právě dozorčí rady mají kontrolní funkci. Do kontrolního výboru zastupitelstva se hospodaření městských firem vůbec nedostane, jelikož dle zákona o obcích je za toto hospodaření zodpovědná rada města,“ řekl opoziční zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Podle primátora Pardubic Martina Charváta (ANO) bylo důvodem to, že vedení města za své akciové společnosti odpovídá, tudíž nad nimi musí mít kontrolu.

„Nechci, aby se opakovala situace, kdy bývalé vedení města muselo říkat novinářům, že neumí pracovat s městskými společnostmi. Nerad bych zažil moment, kdy budu muset vysvětlovat, proč nějaká městská společnost dělá něco jiného, než chce město,“ uvedl Charvát. Přesto se primátor takovým momentům nevyhnul, třeba když musel vysvětlovat, proč Služby města Pardubic (SMP) nakupovaly pozemky, pro které nemají využití.

SMP byly ostatně příčinou hned několika politických krizí v krajském městě. Bouřlivý nesouhlas v prosinci 2014 vyvolalo jméno Jána Kasiče, kterého ČSSD navrhovala do představenstva SMP. Bývalý starosta Dubiny byl přitom v předcházejícím volebním období přistižen, jak se snaží uplatit reportéry televize Prima. Byl za to i pravomocně odsouzen. Tento návrh byl ale po protestech opozice stažen.

Hluboké příkopy

Ukázkou, jak hluboké byly příkopy mezi koalicí a opozicí, bylo mimořádné zasedání v červnu 2016. Skončilo totiž po téměř třech hodinách dohadování a osočování tím, že nebyl schválen ani program. Další mimořádné jednání, které se konalo následující týden, netrvalo ani pět minut. Výsledek byl ovšem stejný – neschválený program.

Mnohdy jako by se vedení města řídilo heslem hnutí ANO Prostě to postavíme, akorát v lehké obměně – Prostě to prosadíme. A tak se některé záměry na stolech zastupitelů objevily hned několikrát – dokud neprošly. Jedním příkladem za všechny byl prodej Ideonu, jenž se podařilo prosadit až na šestý pokus.

Na vině tehdy podle náměstkyně Heleny Dvořáčkové (ANO) byla i nedisciplinovanost některých zastupitelů. „Když máte přislíbených 22 hlasů, ale jeden člověk se zapomene na řízku, druhý poslouchá těžký životní příběh a třetí mluví do televize, nejde to," řekla náměstkyně.

Ne všechny projekty se však podařilo vedení protlačit. Důvodem mnohdy byla vysoká absence zastupitelů, kteří po dlouhých plamenných projevech a hádkách nedokázali vydržet až do konce jednání, která se mnohdy táhla až do půlnoci. Několikrát se tak stalo, že neprošly ani nesporné provozní záležitosti.

Pardubické integrační centrum sociálních aktivit Kosatec
Centrum Kosatec se otevře lidem

Personální změny

Zastupitelstvo poznamenala celá řada personálních změn. V březnu 2015 rezignoval Jiří Janků (ODS), důvodem byla časová vytíženost související s trestním oznámením, které ho vinilo ze zcizení peněz sdružení, obelhaní dárců a z vlastního obohacení při kampani před sněmovními volbami v roce 2013. Anonymní oznámení o zcizení peněz se nepotvrdilo a policie případ uzavřela bez zahájení trestního stíhání. „Jsem rád, že se potvrdilo to, co jsem celou dobu říkal, když mne kvůli těmto věcem někteří lidé neustále vyzývali k odstoupení z předsednictví oblastního sdružení," konstatoval Janků. Jeho zastupitelský mandát převzal starosta Dubiny Vítězslav Štěpánek.

Později odstoupila i zastupitelka zvolená za ANO a tehdejší ředitelka SMP Lea Tomková. Tu mandát i pozici stála cesta vedení SMP do Jihoafrické republiky, která vyšla asi na 400 tisíc korun a byla hrazena z veřejných peněz. Na dotaz Deníku, co konkrétně se naučili na jihu Afriky, aby to mohli využít v Pardubicích, Tomková odpověděla lakonicky: „To by nebylo překvapení, kdybych to řekla," poznamenala. Svého mandátu se Tomková původně nechtěla vzdát, a tak poté, co ji ANO vyzvalo k rezignaci, barvy hnutí opustila a v zastupitelstvu pokračovala dále. Nakonec ale rezignovala a nahradila ji Marie Hubená navržená za ANO.

Křeslo se otřáslo i pod náměstkem za ČSSD Jakubem Rychteckým. Odvolat ho chtěla jeho vlastní partaj kvůli možnému pochybení při výběrovém řízení na nového ředitele Kulturního centra Pardubice. Interní audit však žádné formální chyby nepotvrdil a Rychtecký situaci ustál.

Pokusu o odvolání čelila i náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO). Tu opozice vinila z nedostatečně připravených materiálů pro zastupitele. V tajném hlasování ale opozici chybělo pět hlasů. Odvolání hrozilo i zastupiteli za ANO Jaroslavu Menšíkovi, ani v jeho případě se však nenašlo dost hlasů.
Z náměstků tak předčasně skončil pouze Jan Řehounek (ANO), jehož se také opozice neúspěšně snažila zbavit mandátu. Odešel sám poté, co se loni stal poslancem. Jeho krok pak opozice ocenila. „Vážím si tohoto postoje,“ řekl Petr Klimpl (ODS). Agendu si rozdělili ostatní náměstci a křeslo dosud zůstalo neobsazeno. Jeho zastupitelský mandát připadl Janu Procházkovi (ANO).

Aby toho nebylo málo, na konci loňského roku došlo k pokusu o svržení i primátora Martina Charváta, a to v souvislosti s kauzami SMP. Proti Charvátovi se tehdy postavilo 11 zastupitelů, takže pokus o odvolání bez problémů ustál.

Lípa Olgy Havlové v Pardubicích.
Lípa připomene Olgu Havlovou