S novým rokem přicházejí úvahy, co nás čeká v následujících tři sta šedesáti šesti dnech. Nemalá skupina lidí nezůstává jen u úvah a ptá se povolanějších astrologů a astroložek. Jedna z nich, Ida Myslikovjanová z Olomouce, navštívila redakci Deníku a odpovídala čtenářům na jejich dotazy ohledně královské vědy. Mimo jiné i na to, jaký je rozdíl mezi západní a čínskou astrologií, nebo jak je možné, že dvě osoby narozené ve stejný den jsou povahově úplně jiné.

Co říkají hvězdy na letošní rok? Tušíte, co nás čeká? Nebo co lze o letošním roce vyčíst?
Letošní rok bude poměrně dosti hektický a napěťový. Napětí může souviset i se situací, která přichází ze zahraničí. Celý první půlrok (zhruba od března) se budou nacházet dvě planety zodpovědné za problémy, Mars a Saturn, ve znamení Střelce (znamení, které se zahraničím velice úzce souvisí) a právě tato kvadratura je zodpovědná za dlouhodobé napětí nejen v Evropě, ale v celém světě.
Co se týká pohledu na jednotlivé lidi, zde se samozřejmě nedá říci, že by situace pro všechny byla stejně složitá. Zatímco jeden může řešit kardinální problémy, tak druhému se může nesmírně dařit. Záleží na konkrétním horoskopu.
Aby člověk mohl předpovídat konkrétní události ve světě či ve společnosti, je ale třeba, aby se astrolog dlouhodobě a intenzivně specializoval na politickou astrologii, což já nedělám. Já se zabývám spíše partnerskými vztahy, horoskopy dětí, životními situacemi konkrétních lidí, krizovými záležitostmi a tak dále.

Ida MyslikovjanováNarodila se v Olomouci. Po gymnáziu studovala filozofickou fakultu (obor čeština angličtina) na olomoucké Univerzitě Palackého, po jejímž absolvování se stala středoškolskou učitelkou. Pedagogiku vykonávala až do roku 2006, kdy už úplně přesedlala na astrologii, které se v té době věnovala již dvanáct let. Napsala několik knih o astrologii, ale i o lidských vztazích. S manželem, psychologem a astrologem, pořádají od roku 2000 kurzy astrologie a psychologie, kam se sjíždějí zájemci z celého Česka. Má dvě děti a žije se svým mužem v Olomouci.

Vysvětlete mi, prosím, jak vlastně astrologie funguje. Co zkoumáte, jak a co můžete zjistit, s jakou přesností? Co potřebujete vědět když chcete vidět do osudu nějakého člověka?
Astrolog pracuje s kvalitou času, zjišťuje v podstatě stav vesmíru v daném konkrétním okamžiku. Z toho je pak schopen předpovídat určitý vývoj v životě člověka či společnosti.
Potřebujete validní údaje, což jsou datum narození, co nejpřesnější čas a místo narození. S těmito údaji se dá z horoskopu vyčíst povaha člověka, osud, jak budou během vašeho života probíhat partnerské vztahy, jaké budou vaše zájmy, jaké budou vaše vztahy k dětem, zdali bude spíše pragmatický, nebo idealistický člověk, jak to budete mít se vzděláním, zdravím, s cestováním i jaké bude vaše pracovní uplatnění a podobně.
Lze také velice dobře vyčíst, které období v životě pro vás bude krizové a které úspěšné.
Horoskop napoví, kdy krizové situace nastanou, takže se na ně můžete připravit, stejně jako dostatečně využít úspěšného období. Člověk v krizi má tendenci podléhat skepsi, že krize bude trvat věčně a špatné období nikdy neskončí. Horoskop může ukázat, kdy krize skončí a bude se zase dařit lépe. Stejně tak člověku ukáže mimořádně dobré období, které by nebylo dobré „proflákat". Platí také, že dobré a špatné období se obvykle nevztahuje na úplně všechny oblasti života na něco to bude dobré období, na něco horší.

Zajímalo by mne také, jaký je rozdíl mezi tzv. čínskou astrologií a „evropskou"?
Vstupní data, to je čas a místo narození, jsou stejná. Západní astrologie ale vychází ze solárního (slunečního) a čínská z lunárního (měsíčního) systému. Čínská astrologie má odlišný zvířetník, pracuje s jinou symbolikou, vyvinula se úplně nezávisle na západní astrologii, ale má stejně dobrou vypovídací schopnost jako astrologie západní. S manželem vedeme už mnoho let v Olomouci školu astrologie, kde se jako jedni z mála čínské astrologii věnujeme. Každá velká civilizace vyvinula svou vlastní astrologii, původně se rozvinula v Babyloně a Egyptě, ale i středoamerické kultury vyvinuly svůj vlastní astrologický systém s velmi dobrou vypovídací hodnotou.

Mám známou, která je narozená úplně ve stejný den jako já (28. května 1969), a jsme přitom jako oheň a voda. Každá jiný temperament, jiný způsob vidění světa, máme úplně jiný vztah k dětem, samozřejmě odlišné partnery (ona už je rozvedená a znovu se vdala, opět nepříliš šťastně, já jsem již 16 let ve spokojeném manželství) a podobně. Jak je to možné, když jsme ve stejném znamení?
Dané je to tím, že zcela jistě jste obě dvě narozené v jinou hodinu, tím pádem máte i jiný ascendent, jiného vladaře v horoskopu. Od toho se potom odvíjí zcela jiná povaha a jiný osud. V den, kdy jste se obě dvě narodily, se narodily i stovky dalších lidí po celém světě a všichni jsou jeden od druhého odlišní. Proto jsou v astrologii tak důležité hodina, minuta a místo narození. Zde bych předpokládala, že ta, které se v partnerském životě daří hůř, je narozena později. Abych mohla podat přesnější vysvětlení, potřebovala bych ale znát přesné hodiny narození vás obou.
Pokud můžu aspoň trochu předpovědět, bezproblémový rok to nebude letos ani pro jednu z vás, každá ale budete řešit problémy v jiné oblasti. Opatrnější byste měly být zejména od března.

Na co vše dokážou hvězdy odpovědět? Zajímalo by mě, jestli jste schopná vidět, jakým způsobem se bude můj život vyvíjet, a zda je možné osud zapsaný ve hvězdách změnit.
Jak se bude váš život vyvíjet, je v horoskopu vidět dobře. Zásadně změnit svůj osud nemůžete, v určitých mantinelech se ale lze pohybovat. Zásadní milníky vašeho života jsou pevně dané, zbytek však záleží na lidské snaze a svobodné vůli. Dílčí věci můžeme ovlivnit tím, že korigujeme svoje vlastnosti dané horoskopem, pokud například někdo dá naplno průchod své impulzivnosti, odrazí se to na událostech, které jej v životě potkají. Za svůj život neseme zodpovědnost, stejně jako za své rozhodování. Je důležité ale znát své přednosti a nedostatky, abychom s nimi mohli v životě pracovat. Toto vám právě nejlépe ukáže horoskop.

Lze si prosím astrologií pomoci v byznysu? Myslím, co se týče strategických rozhodnutí. Umí astrologie poradit v podnikání? Lze například získat nějaké indicie „ z hvězd", co je pro firmu a její další vývoj lepší, případně jak se například bude vyvíjet trh a podobně?
Astrologie vám v byznyse může pomoci skutečně významně. S pomocí astrologie lze úspěšně najít nejvhodnější období pro určité kroky a rozhodnutí. Pro předpověď je velice důležité datum založení firmy, ale i datum narození společníka či společníků. Podnikatelé si také k nám chodí pro radu, co se týče výběru zaměstnanců, kde astrologie může zásadně pomoci. Na předpovědi vývoje trhu je ale třeba specialista.