Zprvu nenápadně vyhlížející věž je dnes jediným pozůstatkem rozsáhlého barokního zámku, který souvisí s pobělohorským vzestupem rodu Lichtenštejnů v českých zemích. Jeho patrně nejznámější představitel Karel se stal roku 1622 majitelem spojeného lanškrounského a lanš-
perského panství. Dalšímu z jeho majitelů, Janu Adamu Ondřeji z Lichtenštejna, již nevyhovoval nevelký zámek přímo v Lanškrouně, a tak se rozhodl roku 1684 pro výstavbu nového sídla. Volba pro umístění rozsáhlého barokního zámku padla na nevysoké návrší mezi Lanškrounem a Rudolticemi, plány a stavby měli na starost renomovaní italští architekti Domenico Martinelli a Antonio Salla. Třípatrový zámek s rozsáhlým parkem byl dostavěn roku 1712, již za dva roky jej však zachvátil požár. Rozhodnutím Josefa Václava z Lichtenštejna byl objekt zbořen a po roce 1756 z něj zůstala pouze třípatrová věž na jihozápadní straně, nejdříve užívaná jako hostinec, posléze pro potřeby pivovaru, po válce jako zemědělská usedlost a nějaký čas i pro potřeby skautů.
Novodobá historie Zámečku v Rudolticích se začala psát poté, co se zanedbané budovy ujal lanškrounský architekt Přemysl Kokeš a po náročné rekonstrukci jí vtiskl novou a sympatickou tvář. Věž byla symbolicky otevřena 7. června 2007 v 7 hodin a 7 minut, celodenní program si tehdy nenechalo ujít přes dva tisíce návštěvníků.
Dalších dvacet tisíc přivítal Zámeček během pěti následujících let, pod pečlivou rukou kastelánky Krasavy Šerkopové je zájemcům objekt k dispozici i nyní. Kulturní akce, které na Zámečku pravidelně probíhají (mezi nimi i nedávná oslava 300 let od dostavby Nového zámku), mají za úkol především pomoci hendikepovaným osobám. Pro ně Krasava Šerkopová zřídila již celou řadu sbírek, poslední, která před časem skončila, podpořila asistenční službu Domova pod hradem Žampach částkou 202 227 korun.
Zajímavostí je, že v prostorách Zámečku je k vidění i nejdelší knoflíkový návlek na světě o délce 4416 metrů. Úspěšnou Knoflíkiádu připomínají i další exponáty. Rekordní návlek a volné knoflíky jsou vystaveny v prvním patře Zámečku. Vystaven je i knoflíkový kočárek a další výrobky s knoflíky. Ve vitrínkách mohou návštěvníci obdivovat knoflíky různých tvarů, barev i velikostí, jsou mezi nimi i zajímavé kousky. (jp, zr)