Například podle starosty Miroslava Krčila zamíří na zvelebení školních budov v Hlinsku zhruba patnáct milionů korun. 
„Během letošních prázdnin opravujeme střechu na Základní škole Ležáků. Investujeme do nových rozvodů – voda, odpady – a toalet v Mateřské škole Budovatelů. Zateplujeme školní jídelnu v Máchově ulici a měníme v ní okna,“ vyjmenovává starosta největší investiční akce s tím, že během prázdnin prochází razantní stavební úpravou také hlinecký domov dětí a mládeže. 

Řemeslníci zde pracují na nové střeše i sociálních zařízeních a budují nové prostory, kde by měla vzniknout například keramická dílna. 

KROMĚ PODLAHY I OKNA

Pořádně napilno mají také ve Skutči, kde se během volna pustili například do školky v ulici Osady Ležáků. „Výměna oken, nová zateplená fasáda, vstup a střecha vyjdou na zhruba 4,5 milionů,“ říká skutečský starosta Pavel Bezděk. 

Zateplenou školkou však letošní práce ve Skutči nekončí. Za milion a půl se zde opravují také toalety v Základní škole Smetanova a řemeslníci pracují i na nové podlaze tělocvičny v ZŠ Komenského. „Tady jsme se dohodli, že krom podlahy vyměníme i okna,“ poznamenává Pavel Bezděk. 

VĚTŠÍ KAPACITA

Do oprav investuje nemalé částky také vedení chrudimské radnice. 

„Největší akcí je projekt rekonstrukce hospodářského objektu ZŠ U Stadionu, který vlastně navazuje na již dříve realizované zateplení objektu prvního stupně a tělocvičny této školy,“ říká starosta města Petr Řezníček. Tento projekt v sobě zahrnuje rekonstrukci školní kuchyně s výměnou podlah, obkladů a rozvodů, výměnu dřevěných oken za plastová, opravu schodiště do objektu a následně i zateplení. Celková výše nákladů činí 7,1 milionu korun.

Druhou větší akcí, která byla zahájena začátkem července, jsou rekonstrukce sociálních zařízení v ZŠ Dr. Malíka, především pak rekonstrukce a rozšíření zařízení u tělocvičny. 

V tomto případě je nutné kapacitně sociální zázemí rozšířit a zrekonstruovat sprchy i šatny, tedy udělat všechny nové rozvody, obklady i podlahy. Náklady na všechny rekonstrukční práce v této škole budou činit téměř dva miliony korun.
Kromě toho prakticky ve všech školách probíhají další drobné opravy a úpravy.

Částka, kterou město ve svých základních školách v letošním létě proinvestuje, dosáhne téměř 9,5 milionu korun.

POSTUPNÉ PŘÍPRAVY

Jedním z měst, které letos řemeslníky do škol nepozve, je například Heřmanův Městec. Jednoduše řečeno, vedení města šetří a připravuje se na jeden velký projekt, který by se mohl uskutečnit během příštího roku.

„Bývalá budova městského úřadu bude spojená se základní školou. Tento projekt vyjde řádově na 30 milionů korun, tak se projektově připravujeme na tuto investici,“ vysvětluje heřmanoměstecký starosta Josef Kozel.