Jako v jednom z mála českých krajů se tady totiž nenachází žádné azylové středisko pro uprchlíky.

Horší situace je však v kraji s nelegálními pracovníky, zpravidla východoevropskými. Veřejnost uprchlíky a ekonomické migranty často slučuje, přitom mezi těmi prvními je naprostá převaha Ukrajinců, Moldavanů, Arménů, Rusů či Gruzínců a Vietnamců.

Na čtvrtém místě

„Od ledna do března jsme odhalili v celém Česku 1372 osob při nelegální migraci. Nejvíc nelegálně pobývajících cizinců bylo v Praze. Pardubický kraj však s 84 dopadenými skončil na čtvrtém místě,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová. Zadrženo bylo v Pardubickém kraji i několik migrantů z Iráku, Afghánistánu, Sýrie nebo Jemenu, ti však přes Českou republiku mířili do Německa.

Důvodem vysokého postavení Pardubického kraje je podle ministerstva hlavně vysoká poptávka po pracovních silách z východu ve zdejších průmyslových zónách, hlavně v okolí Pardubic. Kraj má nejnižší nezaměstnanost v republice a firmy marně hledají lidi do pásové výroby.

Zámek Brandýs nad Orlicí
Zámeček čeká další kolo dražby

Práce v sanatoriích

Ale práci tady cizinci bez vyřízených povolení nelegálně hledají i v jiných odvětvích. Před rokem cizinecká policie deportovala 22 sociálních pracovníků ze sanatorií v Holicích a na Seči.

„Policisté v Holicích zajistili šest cizinek, které neměly platné povolení k zaměstnání a pro vstup do České republiky měly využít polská národní víza. Přestože se to zaměstnavatel následně snažil popírat, cizinky dle prvotních výpovědí měly provádět přímou osobní péči o nemocné,“ uvedla před rokem policejní mluvčí.

Necelý týden poté se policisté do Holic vrátili a zjistili ten samý stav. Původních šest odhalených zaměstnanců mezitím nahradili jiní, ovšem se stejným příběhem. Polská pobytová, ale nikoliv pracovní víza. Stejnou kontrolu pak provedli i v zařízení na Seči. I tam nalezli ilegálně zaměstnané pečovatele.

Co se týče uprchlíků, před několika lety, v době vrcholící migrace z jižní Asie a Afriky do Evropy, stát uvažoval o využití bývalého „pasťáku“ v Králíkách jako azylového střediska pro migranty.

Vlna nevole

Proti tomu se však zdvihla obrovská vlna nevole a ministerstvo vnitra i kvůli klesajícím počtům migrantů od plánu upustilo. Místo toho se začalo v roce 2016 uvažovat o přeměně zařízení na věznici. Původně ženskou, pak mužskou, po silném odporu obyvatel města podpořeném referendem i pardubickým hejtmanstvím však i tento plán utichl. „Od té doby se nic neděje, usnulo to,“ potvrdil starosta Václav Kubín.

Ilustrační foto
Muž v černém autě vyvolal paniku. Policie obavy vyvrací