Kolem silniček, jež lemují přívratský rybník, vyrostly téměř kilometr dlouhé zábrany se sběrnými kbelíky. Z nich každé ráno ochránci přírody vyberou stovky žab a čolků, aby je uchránili před koly projíždějících aut. Jsou mezi nimi především chráněné ropuchy, zastoupeni jsou i skokani zelení a hnědí, ale vyskytuje se tam i velmi ohrožená blatnice skvrnitá. O víkendu byl zaznamenán dokonce čolek horský.
Zábrany a nasazení dobrovolníků každoročně zachrání stovky, možná tisíce obojživelníků. Řady „přenašečů", kterým nevadí ranní vstávání, boty obalené blátem a těžké kbelíky plné žabích těl, v sobotu rozšířily učitelky z jedné českotřebovské základní školy. „Byla jsem oslovena žákyní, která chtěla získat děti pro sběr žab, tak jsem jim vyprávěla, jaké to je zažít to, a šla jsem příkladem," prozradila učitelka Jana Černá.
Ochránci přírody v této lokalitě už roky sní o pevných zábranách a „tunýlcích" pro žáby, které by je bezpečně zavedly až k vodě. „Bylo by to ideální řešení. Na druhou stranu je to šedesáticentimetrová betonová bariéra, kterou někdo může nabourat, a pak je to hrozně drahé, takhle vezmu sešívačku a igelit opravím," naznačuje Vítek Bednář, že stávající způsob dobrovolníkům vyhovuje, i když s jarním oteplením pár týdnů vstávají za svítání, aby stihli žáby i školu. „Ráno se projít je mnohem lepší než vstávat deset minut před tím, než člověk vyráží do školy," dodává s úsměvem maturant.