Slavnost k poctě místního učitele Josefa Karla, který popsal, jak se tu vždy poslední sobotu v máji rituálně čistívaly prameny, začne na návsi U Studýnky ve třináct hodin. „Nejprve přijde na řadu opravdové putování za studánkami, tedy obchůzka pramenů v okolí vesnice spojená s příležitostnými zpěvy," uvedla Dagmar Burdová.

O půl třetí odpoledne zazní v přírodním amfiteátru první tóny koncertu. Tentokrát budou jeho protagonisty sólisté opery Národního divadla v Praze Jana Sibera a Jiří Hájek, Pardubický dětský sbor, Sdružení pěveckého sboru Rubeš a Slavoj, pěvecký a hudební spolek, oba z Chrudimi, a Chrudimská komorní filharmonie. „Na programu je Te Deum, op. 103 Antonína Dvořáka a kantáta Bohuslava Martinů na slova Miloslava Bureše Otvírání studánek," přiblížila program Dagmar Burdová.

O hodinu později vystoupí U Studýnky žákyně Taneční školy z České Třebové a poté přijdou k mikrofonům televizní hvězdy Petr Šimáček a Dana Sokolová, kteří tvoří „kapesní kapelu" Kapka. Na závěr programu se v 18 hodin rozhoří tradiční táborák.
Že k Putování za studánkami patří proslulé vlčkovské koláče, opékané sele, moravská vína, správně vychlazené pivo a voňavé klobásy z udírny netřeba příznivcům této akce připomínat, pro ostatní může být dobrým důvodem udělat si v diáři k první červnové sobotě poznámku a červený vykřičník. Pořadatelé – Smetanův dům Litomyšl a Obecní úřad Vlčkov  slibují, že si poradí i s počasím. Nezbývá, než držet palce.

(bud)