Na dřevěné konstrukci se podepsalo počasí, které narušilo strukturu pilířů, do kterých se nastěhovaly dřevokazné houby a škodlivý hmyz. Ten také přilákal datly, kteří do stojen klovali díry, aby hmyz vyloupli, což celkovému stavu rozhledny vůbec nepomohlo.

Z původní Terezky mnoho nezůstane. Řemeslníci postupně vymění deset dřevěných stojen, přičemž ty nové jsou napuštěné impregnační látkou tak, aby vydržely odolávat počasí i hmyzu minimálně po následujících 20 let. Provozovatelé však budou jejich stav pravidelně kontrolovat.

Opravě však brání počasí. Včera například museli řemeslníci práci kvůli silnému větru přerušit. Konec rekonstrukce se plánuje do konce příštího týdne. „Turisty budeme o znovuotevření rozhledny Terezka informovat na našich webových stránkách a sociálních sítích hned, jak bude hotovo," ujišťuje Lucie Oherová ze Sdružení obcí Toulovcovy Maštale, které kromě Terezky provozuje další dvě rozhledny v této oblasti.

Rozhledna Terezka.

Oprava si vyžádá zhruba 440 tisíc korun a Pardubický kraj na ni poskytl dotaci ve výši 300 tisíc.

Před dvěma lety podobným způsobem řemeslníci rozebírali a opravovali poškozené dřevěné části Toulovcovy rozhledny, na níž použili stejné technologie jako nyní na Terezku. „Jednou za rok technici rozhlednu zkontrolují a ta je nyní v naprostém pořádku," dodává Lucie Oherová.