Z pěti nemocnic v Pardubickém kraji se do konce letošního roku stane  jedna jediná. Centralizace jejího řízení má podle hejtmanství přinést stamilionové úspory.

O fúzi krajského zdravotnictví, která se stala terčem kritiky kvůli její údajné nepřipravenosti, včera rozhodli pardubičtí krajští zastupitelé. Pro hlasovalo 32 ze 42 přítomných zastupitelů.

„Nevidím problém v samotné fúzi. Ale musí být dobře připravená," řekl například lékař David Kasal, který na jednání přijel jako poslanec hnutí ANO.

Předsedající schůze hejtman Martin Netolický (ČSSD) reagoval tím, že se mu snažil vzít slovo; prý už mluví moc dlouho.

Jak finanční, tak zdravotní výbor zastupitelstva, které má středolevá krajská koalice pod kontrolou, fúzi podpořily.

Zatímco dnes se nemocnice pohybují v součtu ve stamilionových ztrátách, po jejich spojení by se díky společným nákupům energií, léků či zdravotnického materiálu mohly podle plánů hejtmanství dostat na nulu.

Jenže pravicová opozice kritizovala právě skutečnost, že z 82stránkových podkladů, které k fúzi zastupitelé dostali, nejsou dopady spojení zřejmé. K analýze se navíc nedostal nikdo jiný.

Mizerné podklady

„My v Chrudimi jsme obdrželi naprosto zoufalý, nedostačující materiál," ozval se chrudimský zastupitel Roman Málek.

Měst, ve kterých krajské nemocnice sídlí, se fúze bytostně dotýká. Je totiž možné, že po spojení podstoupí restrukturalizaci, každá nemocnice se bude specializovat na něco jiného. Třeba právě Chrudimi hrozí, že přijde o neurologii.

Na lajdácky zpracovanou analýzu si stěžoval i krajský zastupitel Jiří Lejhanec a fúzi pochopitelně nejvíc zpražil bývalý krajský radní pro zdravotnictví Josef Janeček (oba ODS). Podklady k jednání dokonce označil za „pastýřský list".

„K plánovaným úsporám fúzi nepotřebujeme. Zvládneme je i za současného pseudoholdingu," dodal Janeček. Spojení nemocnic už je totiž v běhu, mají například společné představenstvo.

S tím ale hejtman a jemu podřízení ředitelé nemocnic nesouhlasí. Místopředseda představenstva nemocnic Petr Rudzan vyčíslil úspory za čtyři roky na 380 milionů korun. Třeba vloni kraj naopak musel nalít do nemocnic, aby je zachránil před ztrátou, 215 milionů.

„Jen silný subjekt má šanci obstát. Teď je na fúzi navíc správná doba," hájili  plány kraje ředitelé orlickoústecké a svitavské nemocnice Jiří Řezníček a Pavel Kunčák. Šéfy všech krajských špitálů si na jednání hejtman pozval a u řečnického pultíku absolvovali na jeho pokyn hned několik koleček.

Dohady o slovíčka

Celá rozprava tak byla silně zpolitizovaná a místo věcných argumentů se  sklouzávalo i k dohadům o slovíčka.

Pikantní byla například výměna mezi zmíněným chrudimským zastupitelem Málkem a krajským zastupitelem za ODS Petrem Tupcem.

Ten přišel k mikrofonu opravit Málka poté, co chrudimský zastupitel kladl krajským kolegům na srdce, aby jim při rozhodování šlo „o nemocnice". „Nikoliv, tady nejde o nemocnice, ale o občany Pardubického kraje," přispěchal s reakcí k pultíku Tupec.