Chrudim

V Chrudimi se uskuteční pietní akt ke Dni vítězství zítra. Stane se tak od 10 hodin u pomníku Přísaha v Urnovém háji. „Všichni jsou na pietní akt u příležitosti státního svátku srdečně zváni,“ připomíná vedení města.

Vzpomínková akce ke Dni vítězství a na památku ukončení 2. světové války se odehraje zítra také v Nasavrkách. Sraz účastníků u budovy Městského úřadu Nasavrky je naplánován na osmou hodinu. Poté dojde k položení kytic ke hrobům obětí 2. světové války na hřbitově a také k pamětním deskám na budově staré školy, sokolovny a staré pošty.

Kromě pietních aktů k výročí konce 2. světové války si návštěvníci Památníku Ležáky mohou na tamější výstavě „Vše pro vlast“ připomenout i devět mrtvých vojáků ze 43. výsadkového praporu Chrudim, kteří zemřeli při plnění svých vojenských povinností.

Pardubice

V Pardubicích se uskuteční oslavy 73. výročí konce druhé světové války na Den vítězství, tedy zítra, a to od 11 hodin. Slavnostní akt proběhne u pomníku obětem první a druhé světové války na Zborovském náměstí.

V Opatovicích nad Labem si připomenou konec války také zítra. V 10 hodin položí květiny nejprve k památníku v Pohřebačce, v 10.15 ke hrobu rudoarmějců na pohřebačském hřbitově, poté se účastníci přesunou k památníku v ulici Karlín (10.30), akt bude zakončen u pomníčku Josefa Syrůčka v Opatovicích v 10.45.

Na některých místech již vzpomínkové akce proběhly. V Holicích si připomněli holické povstání již ve čtvrtek 3. května, ve stejný den oslavili konec války i v Horním Jelení. Památku padlých uctili v sobotu 5. května v Němčicích pod Kunětickou horou.

Orlickoústecko

V Ústí nad Orlicí pořádá obec legionářská vzpomínkový pietní akt dnes od 11 hodin u památníku odboje – pomníku Bubnujícího legionáře a následně v Parku čsl. legií.

V Chocni se pietní akt ke Dni vítězství a k 73. výročí ukončení druhé světové války uskuteční zítra od 10 hodin na Tyršově náměstí. Ve stejný den se lidé sejdou u hrobu Saši Bogdanova v lese u Srubů, setkání zde začíná ve 13.30 hodin.

V Letohradu uctí památku obětí II. světové války zítra, pietní akt se koná od 17 hodin na Šedivské ulici. Čestnou stráž budou držet členové Četnické pátrací stanice Pardubice, zahraje Hudba Letohrad. Výročí bude věnován i žesťový koncert od 19.30 v kostele sv. Kateřiny v Kunčicích.

Hudbou oslaví Den vítězství i v Lanškrouně, slavnostní koncert – klavírní recitál – se koná ve středu od 19.30 hodin na zámku.

Svitavsko

V Dětřichově u Moravské Třebové připomenou oběti druhé světové války už tradičně sportem. V úterý 8. května se uskuteční již 43. ročník tradičního běhu Dětřichovský memoriál, který je nejen sportovní událostí, ale i připomínkou obětí žen různých národností během 2. světové války v pracovním táboře za obcí Dětřichov u Moravské Třebové. Ještě než účastníci vyběhnou, položí květiny u památníku v místě bývalého tábora. Závod startuje v Dětřichově u Moravské Třebové v 10 hodin. Prezence závodníků proběhne od 8 hodin na náměstí ve Třebové v budově radnice.

Svitavy uctí památku obětí války tradičně pietním aktem. Ten se uskuteční v úterý 8. května v 8 hodin u sochy Osvobození, kde položí lidé společně se starostou města Davidem Šimkem věnec a pokloní se památce padlých. (ik)