Vítr byl nepříjemný

Orlická věž se dopracovala již k dvaadvacátému ročníku. K závodu ve výstupu na cvičnou věž pomocí hákového žebříku nastoupilo 121 závodníků reprezentujících hasičské záchranné sbory z různých koutů republiky, změřit síly přijel i tým ze Slovenska. Mimo závod startovali dorostenci.  Nejlepší závodníci jsou schopni zdolat po rozběhu tři patra cvičné věže pod 14 sekund. Včera však foukal poměrně silný studený vítr, který borcům nehrál příliš do karet. Navíc liga teprve začíná, před Orlickou věží se konal jen jeden závod v Karlových Varech. Další „štací" bude na konci května Plzeň, liga ve výstupu na věž vyvrcholí v září v Ostravě.
K favoritům včera patřil Jakub Pěkný z HZS Ústeckého kraje. „Letos zatím  nejsem v tak dobré formě jako loni, ale postupem času se to zlepšuje. Loni jsem měl nejlepší čas 13,85,  pak ještě měl jednu třináctku a dvě čtrnáctky, takže spokojenost. Rád bych to zopakoval," podotkl ostřílený závodník. Za hasiče z Ústí nad Orlicí znovu startoval i Lukáš Flach. Doufal, že se umístí lépe než loni. „Přes zimu jsem něco natrénoval. Musí být fyzická i atletická příprava, piluje se technika lezení. Pro ´věže´ je důležité toho co nejvíc  nalézt," řekl Orlickému deníku Lukáš Flach.
Nejlepší nakonec byl Martin Stuchlík z HZS kraje Vysočina s časem 14,45 sekundy.

Závod má více kol

„Závodníci k nám jezdí rádi. Tento závod je specifický oproti jiným v tom, že je na čtyři kola, kterých se mohou zúčastnit všichni závodníci. Pokud závodník jeden pokus zkazí, ještě stále má tři na to, aby dosáhl dobrého výsledku," konstatoval velitel ústecké stanice. V areálu HZS se včera konal i den otevřených dveří. „Zájemci si mohli prohlédnout  celou stanici včetně techniky, kterou máme k dispozici. Směna, která dnes slouží, má připravené i vstupy, ukáže materiál pro chemické zásahy, na vyprošťování, zkrátka vše, co používáme," dodal Libor Dušek.