Letošní houbařská sezona neměla zrovna obvyklý průběh…
Sezona byla velmi nevyrovnaná, rozkolísaná. Jaro ale bylo velmi pěkné. Rostly jarní houby, byla to celá řada smržovitých hub, čirůvky májovky, závojenky podtrnky, brzo začaly růst i hřiby: dubový, koloděj, kovář, už koncem května hřiby prostě byly. Ovšem pak nastalo hluché období, červenec, houby přestávaly růst, v srpnu pak nerostlo prakticky vůbec nic, to se nenašel ani ten plevelný hřib žlučník. Byla veliká sucha a vedra a začínalo to vypadat bledě. Vypadalo to, že bude poškozeno podhoubí a že i ta podzimní sezona nebude nic moc, že houby možná nebudou.
Pak se ale stal malý zázrak…
Koncem srpna a začátkem září přišly deště a všechno se obrátilo v dobré. Nastal obrovský houbový boom, který trval vlastně až do začátku října, kdy začaly růst hub eliminovat přízemní mrazíky a mrazy, které pronikly i do lesů. Ale začaly se objevovat podzimní druhy hub, různé rody jako strmělka, čirůvka a další a bylo to opět pěkné. S mírným oteplením v říjnu se houby stále daly čekat. Září ale bylo opravdu skvělé. Houby rostly a zhruba v jeho polovině rostly doslova stovky a stovky druhů, a to i hodně zajímavých, což nakonec mohli lidé vidět i na výstavách. Těch pět set sedmdesát druhů, které jsme měli na mykologické výstavě v Chocni, to bylo úžasné.
Máme pocit, že jste prorokoval, že se hub dočkáme.
Mohl jsem to říci. Ale vesměs jsem spíš pesimista a říkám, že houby nebudou, hlavně před výstavou mám pocit, že nic nebude, že to bude mizérie (smích). A pak to tedy vyšlo a houby stále rostly.
Rostly houby všude, nebo jen v některých oblastech? Víme, že v době, kdy rostly na Orlickoústecku, třeba v okolí Náchoda nebyly…
Jsou místa, oblasti, kde i v době toho boomu houby nerostly. Ono se začalo psát, že houby rostou, lidé vyrazili do lesů, stalo se, že nic nenašli a samozřejmě byli zklamáni. On je ten růst takový mozaikovitý. Třeba na dvou třetinách území houby rostou, na jedné ne. Ale pak se to může otočit, na místech, kde nerostly, růst začnou. Ta mozaikovitost je u hub přirozená, to vždycky bylo, je a bude. A buďme za to rádi, proto se vlastně houby dají sbírat od jara do podzimu.
Myslíte si, že lidé, i díky řadě výstav, které jako mykologové pořádáte, znají houby víc?
Obecně se dá říci, že je houby zajímají, chtějí znát, co je obklopuje, což poznáváme i při našich poradnách. U některých se opravdu znalost hub prohlubuje, což se projevuje nakonec i tím, že se dnes sbírá běžně řada hub, které se třeba před dvaceti lety vůbec nesbíraly.