VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Východopedie - encyklopedie zajímavostí východních Čech

Východní Čechy - Vážení čtenáři, v každém sobotním vydání prezentujeme zajímavosti z vašeho nejbližšího okolí. Nabízíme vám přírodu i vlastivědu, známé osobnosti, historické skutečnosti, akce a události spjaté s našimi oběma kraji. Stále chodí vaše připomínky a tipy na obohacení našeho hesláře, děkujeme za ně.

26.1.2015
SDÍLEJ:

Rock for People 2014 - koncert LucieFoto: DENÍK/Jan Pruška

Rádi přivítáme vaše další příspěvky, které je možné posílat na e-mailovou adresu encyklopedie.VC@denik.cz.

Písmeno R (pokračování)

Rieter CZ

Společnost se sídlem v Ústí nad Orlicí vznikla v roce 1994 privatizací státního podniku Elitex a od té doby je součástí švýcarského koncernu Rieter Holding AG. Zaměřuje se na stroje na předení – v koncernových strukturách hraje důležitou roli jako výrobní závod, ale zároveň také jako vývojové centrum.  Přivedla na trh mj. stroj pro tryskové předení J20, který jako jediní na světě do té doby vyráběli Japonci. K 1. 1. 2014 měla 530 zaměstnanců a její roční obrat se pohyboval za hranicí dvou miliard korun. V regionu je významným podporovatelem řady institucí a akcí – mj. Orlické nemocnice, Kocianova Ústí nebo tenisového mistrovství ČR. Dvacetileté jubileum v roce 2014 oslavila celou škálou zajímavých akcí – od dne otevřených dveří až po turistický pochod.

Rieter Group je švýcarskou průmyslovou skupinou se sídlem ve Winterthuru. Společnost byla založena již v roce 1795 a v současnosti je vedoucím dodavatelem na globálním trhu v oblasti technologických komponentů a strojů pro předení a ve svém odvětví nabízí zákazníkům nejširší škálu výrobků a služeb. Rieter Group působí v devíti zemích, ve kterých vlastní 18 výrobních závodů a zaměstnává okolo 4 700 pracovníků.

Rieter Cup

Významný tenisový turnaj začal svoji historii psát v roce 1995, kdy se v Ústí nad Orlicí hrál turnaj kategorie A o celkovou dotaci 60 000. O rok později už to byl turnaj kategorie A* s dotací 180 000 korun. Od roku 1997 se tradičně v prvním červencovém týdnu na kurtech V lukách hraje pod hlavičkou titulárního sponzora Rieter CZ a za podpory města o tituly mistrů České republiky dospělých.

Na turnaji startovala celá řada dnešních špičkových hráčů, daviscupových či fedcupových reprezentantů a reprezentantek. V roce 1997 prohrál až ve finále Radek Štěpánek, Lukáš Rosol triumfoval v letech 2007 a 2011 a Jan Hájek v roce 2008. Na šampionátu startoval i někdejší  22. hráč světového žebříku ATP Bohdan Ulihrach. Mezi ženami získala titul v roce 2005 Lucie Hradecká, v roce 2006 prohrála ve finále dvouhry žen tehdy šestnáctiletá Petra Kvitová. Nejúspěšnější  účastnicí je Zuzana Skočdopolová-Zálabská z LTC Pardubice, která získala pět titulů (2009, 2011 – 2014).

Osmnáct mistrovských turnajů v řadě rozdělilo mezi tenisty 8 532 000 korun, nejvíce peněz bylo ve hře v roce 2006 – ve dvouhrách a čtyřhrách mužů a žen se rozdělila částka  657 000 korun. Pořadatelem šampionátu je Vaněk Agency, spolupořadatelem TK Ústí nad Orlicí.

Rock for People

Jeden z největších hudebních festivalů v Česku oslavil v roce 2014 dvacetiny, o dva roky dříve překročila jeho návštěvnost v Hradci Králové hranici 30 000! Od svého založení až do roku 2006 se konal v Českém Brodě, pak našel zázemí v hradeckém Festivalparku. Vystoupily na něm i takové hvězdy jako My Chemical Romance, The Prodigy, Arctic Monkeys, The Offspring nebo například 30 Seconds to Mars.

Festival v Hradci Králové každoročně bojuje s vysokou finanční ztrátou, v závěru loňského roku se proto spekulovalo o jeho přesunu do Plzně. Nakonec festival zůstává ve východočeské metropoli, jeho 21. ročník se uskuteční o měsíc dříve než obvykle – od 4. do  6. června. Zároveň se však k němu přidává Rock for People Europe, který bude 3. – 5. července v Plzni.

Rocman Vladimír

Český akademický malíř, který se narodil 8. 9. 1923 v Novém Městě nad Metují. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, absolvoval tiskařskou praxi ve Švýcarsku. Živil se jako grafik v Praze, byl i fotoreportérem a grafikem armádního časopisu. Věnuje se malbě a užité grafice. Jeho dílo čítá stovky obrazů, kreseb a grafických listů. Navrhl množství vystřihovánek, řadu obalů gramofonových desek. Vytvořil ilustrace k více než dvěma stovkám knížek nejrůznějších žánrů. Čtyřikrát získal ocenění za nejkrásnější knihu roku. Uspořádal řadu samostatných výstav a účastnil se téměř stovky společných výstav v České republice i v zahraničí.

Rodr Josef

Novinář a spisovatel, rodák z Jičína (30. 4. 1927). Po vystudování aprobace zeměpis – občanská nauka na pražské pedagogické fakultě krátce učil ve Starých občanech na Děčínsku. Po základní vojenské službě nastoupil jako redaktor krajského deníku Pochodeň v Hradci Králové, kde později vedl oblíbenou sobotní přílohu. Po roce 1969 musel z Pochodně z politických důvodů odejít a živil se jak pracovník národního podniku Montas Hradec Králové, kde dělal v obchodně – technickém oddělení.

Ve své literární činnosti měl široký záběr. Zaměřoval se především na příběhy lidí. Známé jsou např. Pohlednice z letiště o pilotech, Vandrovní knížka o montérech v cizině, Příběhy z dalekých krajin o cestovatelích, Jdi domů, Ivane! o roce 1968 v Hradci Králové, Lidé Hradeckého spektra o významných osobnostech města, Cestovatelé a dobrodruzi Pardubického kraje. Zajímal se o historii (U nás na Turově, Múzy nemlčely). Po roce 1989 mu vyšlo dvacet knih a publikací, ta poslední Byl Fráňa Šrámek pastevcem koní krátce před jeho smrtí v červenci roku 2007.

Byl autorem řady rozhlasových cyklů (Světoběžníci, Krásní blázni), příspíval do řady sborníků, redigoval kulturní revui Oko, psal eseje do měsíčníku Krkonoše. Získal 2. místo v literární soutěži  o Cenu Jana Masaryka. Zemřel 30. 7. 2007 v Hradci Králové.

Rodr Tomáš

Mistr republiky v anglické verzi hry scrable. Trutnovský rodák (1984) je v „civilu" lektorem jazykové školy Domino. Populární deskovou hru hraje od svých deseti let, kdy se u nás objevila její česká verze (1994), závodně od roku 2007. Anglické verzi scrable se věnuje od roku 2005, od roku 2010 v ní získal čtyři tituly mistra republiky a dvakrát reprezentoval naši republiku na mistrovství světa – v roce 2011 v Polsku a v roce 2013 v Praze.

Rokl Rudolf

Rodák z Rychnova nad Kněžnou (16. 12. 1941) se proslavil jako klavírista (hrál na něm od svých čtyř let!), skladatel a hudební aranžér.

Hru na klavír začal studovat v roce 1955 na konzervatoři, následně tento nástroj vystudoval na pražské AMU u profesora Františka Raucha. V roce 1958 hrál v Orchestru Karla Vlacha, o rok později v Tanečním orchestru Československého rozhlasu. Byl klavíristou v Laterně magice, Divadle Semafor, Divadle Apollo, vystupoval i s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu dirigenta Karla Krautgartnera. Měl velice široký záběr. Vedle populární hudby se věnoval i jazzu (hrál např. s kontrabasistou Luďkem Hulanem, klavíristou Karlem Růžičkou) a vážné hudbě, zahrál si i country. V roce 1966 vyhrál mezinárodní jazzovou interpretační soutěž ve Vídni.

Záskok za zraněného kolegu Jaromíra Klempíře mu přinesl celoživotní angažmá u Karla Gotta. Odjel s jeho kapelou na půl roku do USA, kde hráli v Las Vegas a po návratu se už stal členem Orchestru Ladislava Štaidla natrvalo.

Rudolf Rokl zemřel předčasně 3. 9. 1997 v Praze.

Rokole

Jde o území nedaleko Bohdašína na severozápadním okraji Orlických hor. Podle jedné z mnoha  legend ve zdejších hlubokých lesích (rokli) zabloudilo děvčátko. Ve velké tísni se obrátilo o pomoc k Panně Marii. Ta se dívce zjevila a vyvedla ji za ruku z lesa ven. V místě zjevení vytryskl pramen a vznikla tu studánka, později zde vystavěli dřevěnou kapli, která byla v roce 1859 nahrazena kaplí zděnou.

V roce 1930 dal továrník František Přibyl postavit kostel. Vedle kostela stojí dřevěná stavba Lorety, kde můžeme vidět obrazy, na kterých lidový umělec znázornil  sedm bolestí Panny Marie.

Po roce 1989 byla v Rokoli postavena a 19. 7. 1997 posvěcena první originální svatyně v Čechách – kopie původní kapličky v Schönstattě. Je to 143. schönstattská kaplička na světě a nese ideál – poslání Betléma. Tři roky poté byl v její blízkosti dobudován provinční dům, kde v současné době žije asi 20 sester, většinou už starších a nemocných.

Rokytnice nad Jizerou

Známé lyžařské a turistické středisko v Krkonoších s kvalitním vybavením a infrastrukturou zaznamenalo velký rozvoj po roce 2000. Jsou zde dvě čtyřsedačkové lanovky (Lysá hora – s délkou 2198 metrů je druhá nejdelší v ČR a jako jediná vede do I. zóny KRNAP a  Horní Domky – ty byly zprovozněny v roce 2006) a více než 30 vleků. Kvalitní stopu běžkařům nabízejí trasy v areálech U kapličky a Pod Dvoračkami. Středisko má dvě z deseti nejdelších sjezdovek u nás – modrá je s délkou 3185 metrů druhá a červená FIS s 2543 m sedmá.

V letních měsících zde jsou velmi dobré podmínky pro pěší turistiku i cykloturistiku.

Rokytnice v Orlických horách

Město láká nejen svým lyžařským areálem přímo v centru (sjezdovka s vlekem), ale i dvěma zajímavými expozicemi. Železniční muzeum v budově původní výtopny parnich lokomotiv z roku 1906 vyhlášené kulturní památkou nabízí historii lokální tratě Doudeby – Vamberk – Rokytnice. Největším exponátem je parní lokomotiva 328.011, k viděni  je část zabezpečovacích a speciálních zařízeních, která byla používána na horských tratích. Vyhledávaným je i interaktivní muzeum přírody a řemesel Sýpka, kde zájemci uvidí živočichy, ukázky života v přírodě, poslechnou si řadu zajímavých zvuků, ale mohou proniknout i do tajů dávných řemesel. Raritou je interaktivní podlaha v prvním patře – pod nohama se objeví vodní hladina, ve které plavou ryby.

Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 byla v Rokytnici umístěna jedna z 33 posádek – 210. motostřelecký pluk, k jehož odsunu došlo v roce 1991.

Historické jádro se zámkem z roku 1600 je od roku 2003 památkovou zónou.

Rosice nad Labem

Na zdejším nádraží byla 14. září 2001 slavnostně otevřena stálá expozice železničního muzea.  Exponáty se nacházejí nejen v budově bývalé vodárny, která byla postavena již v 70. letech 19. století při budování tratě do Havlíčkova Brodu, ale také na volném prostranství v jejím okolí, kde jsou k vidění například historická návěstidla, přejezdová zabezpečovací zařízení a při příležitosti různých akcí je provozována zahradní železnice. Samotná budova vodárny, která přestala sloužit svému účelu v roce 1979, je prohlášena kulturní památkou. Muzeum, které provozuje Pardubický spolek historie železniční dopravy, je zaměřeno především na minulost železniční a městské dopravy v Pardubickém kraji. Spolek vlastní nebo provozuje ve spolupráci s Českými drahami a Dopravním podnikem města Pardubic řadu vozidel, která však nejsou součástí expozice, ale jsou k vidění při různých příležitostech v ulicích Pardubic či na železničních tratích nejen ve východních Čechách.

Autor: Redakce

26.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajský volební manažer a okresní šéf ČSSD Leoš Malina.

Dostali jsme facku, říká šéf pardubické ČSSD Malina

ilustrační foto - fotbal

Kam za sportem v regionu během dne?

Tělesně postižení hledali práci na burze

Pardubický kraj, Chrudim - Na chrudimské pobočce Úřadu práce ČR se uskutečnila Burza práce pro tělesné postižené a setkala se s velkým ohlasem. Dorazilo dvanáct zaměstnavatelů a zhruba stovka uchazečů o práci.

AKTUALIZUJEME

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Pardubický kraj, Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Nejvíce se volilo v Dolní Moravě, nejméně v Cotkytli

Ústí nad Orlicí - Volby do poslanecké sněmovny měly slušnou účast. V okrese Ústí nad Orlicí přišlo k volebním urnám 63,75% voličů.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Pardubický kraj – Občanská demokratická strana obsadila ve volbách druhé místo, v Pardubickém kraji pro ni hlasovalo 10,96 procent občanů. Ve sněmovně tak ODS získala jeden mandát. Ze šestého místa kandidátní listiny ho obsadil starosta Poličky Jaroslav Martinů, který získal 1 776 preferenčních hlasů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení