Rádi přivítáme vaše další příspěvky, které je možné posílat na mailovou adresu encyklopedie.VC@denik.cz.

Písmeno D (pokračování)

Divadlo 29

Je považováno za Mekku pardubické alternativní scény. Sídlí v historickém centru města v ulici Svaté Anežky České. Posláním multižánrového kulturního centra je uvádění a podpora současného nemainstreamového umění napříč žánry.

Aktivity Divadla 29 se odehrávají ve třech programově specifických prostorech. V multifunkčním divadelním sále je k vidění většina projektů; v Klubu 29 jsou  kavárna, bar, galerie a druhá scéna; Studio 29 se využívá jako divadelní zkušebna a zázemí pro účastníky rezidenčních pobytů, jako centrála skupiny dobrovolníků a prostor pro pořádání seminářů a tvůrčích dílen. Vedle celoročních programových cyklů je Divadlo 29 pořadatelem či spolupořadatelem několika kulturních akcí celorepublikového významu, jako jsou například filmový festival Jeden svět, festival tanečního divadla Tanec Praha, Týden pro duševní zdraví nebo multižánrový festival Ostrovy/Islands.

Divadlo Drak

Od svého vzniku v roce 1958 nese název Divadlo Drak: loutkové divadlo pro děti, které má ovšem doma i ve světě také spoustu vděčných dospělých diváků.

Jeho první období je spjato s autorem a režisérem Jiřím Středou a výtvarníkem Františkem Vítkem. K dalším osobnostem, které výrazně ovlivnily tvář Divadla Drak, patří dramaturg Jan Dvořák, režisér Miroslav Vildman, výtvarník Pavel Kalfus, hudebník a herec Jiří Vyšohlíd, režisér Josef Krofta, výtvarník Petr Matásek a scénograf Marek Zákostelecký. Slávu a uznání, kterému se Divadlo Drak těší doma i ve světě, odstartovala inscenace Pohádky z kufru, která se stala na světovém festivalu UNIMA v roce 1966 senzací. Další inscenace (Šípková Růženka, Popelka, Jak se Petruška ženil, Zlatovláska, Cirkus Unikum dnes naposled, Kalevala, Sen noci svatojánské, Pinokio) zásadním způsobem inspirovaly světové loutkářství a jsou dodnes zmiňovány a popisovány v mnoha odborných statích. Základ současného repertoáru Divadla Drak tvoří autorské inscenace kombinující prvky loutkového, klaunského, vizuálního a hudebního divadla, které otevřeně a srozumitelně komunikuje se svými diváky (Jé! Kdo to je?, Všechno lítá co peří má, Hopla! Kukla pukla!, Jak si hrají tatínkové, Bojí se tygři?). V roce 2010 se Divadlo Drak rozrostlo o Labyrint, Laboratoř a Studio – ojedinělé výstavní prostory a variabilní divadelní sál pro sto diváků, které vznikly díky rozsáhlé rekonstrukci objektu bývalých Tereziánských kasáren.

Divadlo evropských regionů

Posledních deset červnových dnů v posledních devatenácti letech patří tradičně mezinárodnímu festivalu Divadlo evropských regionů. Pořádá jej hradecké Klicperovo divadlo, které před čtyřmi lety spojilo síly  s Divadlem Drak, společností Poco a Poco animato a Volným sdružením východočeských divadelníků.

Festival je velkým svátkem především pro milovníky divadla: během deseti červnových dnů v Hradci Králové desítky souborů odehrají  zhruba dvě stovky představení, a to nejen na třech scénách dvou hradeckých kamenných divadel, ale také v cirkusovém šapitó, pod širým nebem, na náměstích a nádvořích starého města hradeckého – i jen tak v ulicích. Festival je velkým svátkem také pro ty, kdo v divadle nikdy nebyli: láká je především atmosféra, kterou zatím neumí nabídnout žádná jiná společenská událost ve městě. Během festivalových dnů se  v místních hospůdkách i kolem improvizovaných scén potkávají návštěvníci ze všech koutů republiky i ze zahraničí s divadelníky, muzikanty i studenty, kteří do města dorazili na umělecké workshopy. Součástí programu je atraktivní nabídka koncertů pod širým nebem, které se leckdy  protáhnou až do ranních hodin. Festival Divadlo evropských regionů chystá na posledních deset červnových dnů roku 2014 jubilejní 20. ročník. Přeje si slunečné počasí bez deště a přízeň sponzorů a úřadů, díky kterým bude moci nabídnout ta nejlepší současná představení, koncerty a výstavy.

Divadlo Karla Pippicha

V Chrudimi bylo postaveno ve stylu civilního konstruktivismu. Základní kámen byl položen 28. 10 1931 a první návštěvníky budova přivítala  18. 2. 1934, kdy se na jevišti představili místní ochotníci s operou Bedřicha Smetany Libuše. Divadlo nese jméno po právníkovi Karlu Pippichovi, funkcionáři Sokola a milovníkovi kultury, díky kterému se Chrudimi přezdívá Athény východních Čech. Střechu budovy zdobila socha Thálie, ale v roce 1992 ji shodila na zem vichřice. Po opravě byla umístěna do parčíku před Základní uměleckou školu v Chrudimi.

Dívčí lávky

Vyhledávaná lokalita na soutoku Labe s Bílým Labem, kam se dostanete asi po dvou kilometrech ze Špindlerova Mlýna po modře značené turistické stezce.  Začíná zde Labský důl, vede odtud Harrachovská cesta, která je nejstarší turistickou stezkou v Krkonoších. Turisté Dívčími lávkami procházejí například při cestě na Davidovku, na vyhořelou Petrovu boudu nebo až na Špindlerovku. Atraktivní je i nedaleká Myslivna, kterou lidé využívají jako občerstvovací stanici po dlouhé túře či před ní.  Dívčími lávkami prochází například cyklostezka K16 vedoucí do Špindlerova Mlýna, v okolí jsou také cyklostezky K14 (Špindlerův Mlýn – Labský důl) a K15 (Okruh Špindlerův Mlýn).

Diviš Prokop

Proslul jako vynálezce  bleskosvodu, který sestrojil zhruba v polovině 18. století, tedy dřív než světově uznávaný vynálezce bleskosvodu Benjamin Franklin. Prokop Diviš (vlastním jménem Václav Divíšek) se narodil v Helvíkovicích u Žamberka  26. 3. 1698. Byl premonstrátským knězem, teologem, přírodovědcem, léčitelem i hudebníkem a vynálezcem. Svůj vědecký život zasvětil především elektřině. Má  muzeum, které je v jeho rodné chalupě v Helvíkovicích. U ní se  tyčí maketa jeho bleskosvodu. Divišovo jméno nese také divadlo v Žamberku. Vynálezce zemřel 21. 12. 1765 v Příměticích u Znojma.

Dlabaja Tomáš

Orientační běžec, člen OOB TJ Turnov, je rodákem ze Zlína (13. 10. 1983) a mistrem světa ze závodu štafet na MS ve Švýcarsku (2012).  Má štafetový bronz ze Světových her v Německu (2005)  a dva tituly akademického mistra světa (2004, 2008).

Dnes je současně členem  finského klubu Rajamäen Rykmentti a francouzského klubu Puymirol.

Získal desetkrát titul mistra republiky v kategorii Elite, v roce 2011 uspěl i na atletickém mistrovství ČR (bronz) a ve stejném roce byl členem vítězné amatérské štafety na mistrovství světa  extrémních sportů Dolomitenmann.

Dlouhý rybník

Dominuje pozoruhodné soustavě lanškrounských rybníků, počátky jejíhož budování se datují do první poloviny patnáctého století. Je přírodním koupalištěm s možností jachtingu a windsurfingu, v jeho okolí jsou kempy. Krátký rybník a Sluneční rybník slouží sportovnímu rybolovu. K soustavě patří i rybníky Olšový, Pšeničkův a Plockův. V roce 1990 byl zřízen přírodní park Lanškrounské rybníky. Na ploše 243 ha zahrnuje rybníky Olšový, Pšeničkův, Slunečný a Plockův s okolními lesními porosty. Parkem vede naučná stezka.

Dny R. A. Dvorského

Swingový a jazzový festival pořádá od roku 1994 vždy ve druhé polovině března Městské kulturní zařízení Hankův dům ve Dvoře Králové nad Labem. Akce vznikla z iniciativy redaktora Vlastivědného čtení Jana Schwarze jako pocta královédvorskému rodákovi R. A. Dvorského, který si své jméno zvolil podle svého rodného města. Do povědomí se zapsal jako skvělý zpěvák, skladatel, nakladatel, herec a hlavně jako kapelník souboru Melody Boys. Je považován za zakladatele české populární hudby.

V prvních ročnících se pořadatelé zaměřili na samotnou osobnost R. A. Dvorského, který byl komunisty perzekuován a veřejnost na něj pozapomněla. Kromě koncertů v programu nechyběly pořady s pamětníky a  besedy. Později se festival ustálil na několika koncertech. Zaznívala nejen swingová hudba, ale i další jazzové žánry. Postupně se tu představila většina českých hvězd, přijelo i několik umělců ze zahraničí. V posledních letech dramaturgie  dává šanci i mladým a začínajícím orchestrům, především ze základních uměleckých škol.

Dobeš Pavel

Folkový zpěvák a textař se narodil 22. 3. 1949 ve Frýdku Místku, ale od roku 1986 žije v Hradci Králové.

Vyučený elektromontér absolvoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou ve Frenštátě pod Radhoštěm. Vystřídal však několik dalších profesí; živil se jako strojník, dělník u vysokých pecí, technický referent, energetik, pomocný skladový dělník, elektrikář.

Od mládí hrál na akordeon, zkoušel to s ostravskými bigbeatovými skupinami, ale pak se soustředil na folk a country. Od roku 1983 vystupuje samostatně. Natočil 12 autorských alb a jeho první s názvem Skupinové foto z roku 1988 bývá považováno za milník českého folku. Spolupracoval s hradeckými kytaristy Milošem Dvořáček a Tomášem Kotrbou.

Dvakrát neúspěšně kandidoval do Senátu – v roce 2002 v Ostravě a v roce 2008 v Hradci Králové, jednou do Evropského parlamentu (2004) a jednou do Zastupitelstva Královéhradeckého kraje (2004).

Dobrá voda

Televizní seriál natáčený v roce 1982 ve Slatiňanech a na dalších místech Chrudimska pod režijním vedením Františka Filipa. V hlavních rolích díla z prostředí chovné a výcvikové stanice koní se představili Petr Haničinec, Iva Janžurová, Vladimír Dlouhý, Lukáš Vaculík, Radoslav Brzobohatý, Ivana Andrlová, Josef Kemr, Čestmír Řanda st., Ladislav Mrkvička, Jiřina Bohdalová, Miloš Nedbal, Jaromír Hanzlík a řada dalších vynikajících českých herců.

Seriál se odehrává v kulisách jinak opravdu existujícího slatiňanského hřebčína, jehož zaměstnanci se zabývají chovem a šlechtěním starokladrubského koňského plemene.

Zajímavý je osud bývalé Švýcárny, která byla v seriálu domovem stájného na penzi, jehož roli ztvárnil herec Josef Kemr. Objekt se rozpadal, až jej nakonec zub času téměř srovnal se zemí. Slatiňanští zastupitelé se  před několika lety rozhodli pro jeho záchranu a podařilo se jim získat čtyřiadvacetimilionovou finanční dotaci. Citlivě zrekonstruovaný dům byl pro veřejnost otevřen v červnu roku 2012 a od té doby slouží jako Interaktivní muzeum starokladrubského koně.

Dobrošov

Vojenská dělostřelecká tvrz nedaleko Náchoda byla součástí plánu pohraničního opevnění z let 1935-1938 a měla chránit část Kladského průsmyku. Stavba komplexu šesti bojových a jednoho vchodového objektu začala v roce 1937. Všechny objekty byly 20 až 40 metrů pod povrchem terénu propojeny systémem chodeb a podzemních prostor. Ze sedmi vyprojektovaných byly dokončeny pouze tři – dělostřelecký srub Zelený a dva pěchotní sruby Můstek a Jeřáb.

Po mnichovské dohodě byly nedobudované objekty a šachty zasypány, veškeré vybavení kromě zbraní rozprodáno. Po válce zůstala tvrz opuštěna. Teprve koncem 60. let byl zpřístupněn veřejnosti dělostřelecký srub Zelený s rozsáhlými podzemními prostorami pod objektem a prohlídková trasa s východem v pěchotním srubu Můstek. Součástí je i výstava Československá armáda 1. republiky v miniatuře autora Libora Šušlíka, umístěná ve výstavní síni provozního areálu. Po celé linii těžkého opevnění vede naučná stezka k pěchotnímu srubu Březinka, po cestě lze vidět další izolované sruby Polsko, Hrobka, Jirásek, Lom a Lázně i lehké objekty.

Dohnal Petr

Ředitel a herec Východočeského divadla Pardubice (VČD). Angažmá v pardubickém divadle získal před 25 lety po absolvování pražské DAMU, kde studoval v ročníku společně s dalšími herci VČD Josefem Vránou a Romanou Chvalovou. Dohnal  nešel do cizího prostředí, jelikož je pardubickým rodákem.

V roce 1999 vystřídal Gustava Skálu na postu ředitele VČD, kterým je dosud.  Diváci ho však stále mohou vídat i na prknech divadla. V současné době účinkuje v inscenacích Bláznivé nůžky, Dvanáct rozhněvaných mužů, Charleyova teta a Balada pro banditu. Nyní zkouší roli knihovníka Malachiáše z Hildesheimu v připravované inscenaci Jméno růže podle známého románu Umberta Eca.