Marek Výborný je pět let ředitelem Gymnázia Mozartova v Pardubicích a po říjnových volbách bude také novou tváří Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za KDU-ČSL. Oznámil, že nejpozději 30. června příštího roku předá post ředitele školy svému nástupci či nástupkyni.

„Nedovedu si představit, že bych vykonával pozici poslance a zároveň ředitele školy. Nerad dělám dvě věci na půl, a protože práci poslance beru s plnou zodpovědností i směrem k aktivitám v Pardubickém kraji, budu se jí věnovat zcela naplno,“ řekl Marek Výborný. Pokud s tím nové vedení gymnázia bude souhlasit, rád by si ve škole ponechal aspoň miniaturní úvazek.

Poslanci, kteří budou hájit zájmy Pardubického kraje.
To jsou oni! Poslanci, kteří budou hájit zájmy Pardubického kraje

„Chci být v kontaktu se studenty, s kolegy, se školou. Musím zůstat v realitě vzdělávání a neuzavřít se v ‚bublině’ Poslanecké sněmovny,“ doplnil Výborný, který učí dějepis, základy společenských věd a latinu.

Spojit se přímo s poslancem za hnutí SPD Jiřím Kohoutkem z Horního Jelení se Deníku nepodařilo. Podle Terezy Chotěnovské, koordinátorky SPD pro Pardubický kraj, Jiří Kohoutek, který se podle údajů živnostenského rejstříku živí zprostředkovatelskou a poradenskou činností, své veškeré aktivity již před časem ukončil a bude se naplno věnovat svému poslaneckému mandátu.

Jan Řehounek.Zdroj: archiv
Jan Řehounek.

Náměstek pardubického primátora Jan Řehounek, který se dostal do sněmovny za hnutí ANO, zatím váhá, jak s dvěma funkcemi naloží. „Gesci, za kterou zodpovídám coby náměstek primátora, vnímám jako velmi důležitou pro strategický rozvoj Pardubic i regionu. Nedokážu si příliš představit, že bych okamžitě vyskočil z rozjetého vlaku, opustil všechny rozjeté projekty,“ uvedl Jan Řehounek.

Stav projektů chce ještě zhodnotit s primátorem, klubem zastupitelů ANO i se zástupci koalice. Zda zůstat náměstkem se rozhodne i podle toho, v kolika a jakých výborech sněmovny bude pracovat.

Jaké to je být starostou a zároveň poslancem si již v letech 2010 až 2013 vyzkoušel starosta Poličky Jaroslav Martinů. Nyní se za ODS do sněmovny opět vrací. Starostou zůstane, ale vzdá se mandátu krajského zastupitele. (pro, als)