„Bereme samozřejmě ohledy na druh postižení a tréninky se tomu přizpůsobují. Naučíte se základy boxu, případně se zájemci dostanou i do ringu. Naučíte se, jak posílit horní partie a zároveň kvalitní a nezbytný strečing," říká Terezie Krejbychová, prezidentka České paraboxerské asociace (CPA). „Přijdou na jiné myšlenky a vymaní se z každodenního stresu," doplňuje viceprezident CPA Daniel Landa.

Zápasy boxerů na vozíku probíhají podle pravidel olympijského boxu s drobnými úpravami. Boxují se tři kola po minutě a půl s minutovou pauzou mezi koly.

Boxeři buď sedí z boku u sebe na vozíku a jsou jištěni zezadu svými sekundanty nebo se na vozících pohybují. Tato varianta je ovšem možná pouze v případě, kdy se sejdou zápasníci s absolutně totožným stupněm postižení, které jim daný výkon umožňuje.

Vzdálenost boxerů ve startovní pozici je určena délkou natažené paže. O hladký průběh zápasu se stará ringový rozhodčí a body uděluji bodoví rozhodčí.

Hodnotí se zde především počet čistých úderů na bodovanou část těla, technická a taktická připravenost, aktivita, fyzická kondice, sportovní chování (minimální počet faulů). Mezi nepovolené taktiky patří opírání se o stupačky, tlačení a držení soupeře, chaoticky vedené údery a údery hlavou.

Mezi základní povely ringového rozhodčího patří povel BOX (zahájení boje či pokyn k pokračování v boji po přerušení), STOP (přerušení či ukončení boje), TIME (přerušení). Bodoví rozhodčí udělují po každém kole borcům body na základě výkonu obou. Každý regulérní zápas musí končit jasným určením vítěze. V případě shody rozhodčích se musí sudí přiklonit k jednomu vítězi. Remíza je možná pouze u neoficiálních a exhibičních duelů.

„Česká paraboxerská asociace je jedna rodina, jeden tým, jedna parta. Buď její součástí i ty a už nikdy nebudeš sám a slabý," dodává s úsměvem Štěpán Hyka.