Velký propad pravice i voličů. I tak by se daly shrnout výsledky prvního kola voleb do Senátu ve východních Čechách.

Své zástupce v horní komoře parlamentu volili o uplynulém víkendu lidé v obvodech Náchod, Chrudim a Svitavy. Ti poslali dál především představitele levice.

Vítězové očekávají velmi tuhý boj

Zatímco ve volbách v roce 2006 v těchto obvodech vhodilo svůj hlas takřka sedmačtyřicet procent oprávněných voličů, letos jich bylo o sedm procent méně. Už teď je jasné, že svoje křesla v Senátu neuhájí zástupci ODS ani KDU-ČSL, kteří v roce 2006 obsadili jedno, respektive dvě místa v Senátu.

O uplynulém víkendu lidé rozhodli, že dál postupují kandidáti ČSSD a KSČM.

Chrudimsko: Veleba vs. Škaryd

Pouze na Chrudimsku se mezi dvě největší levicové strany v Čechách „vklínil" jediný nestraník – prezident agrární komory Jan Veleba. Žlutou obálku mu do urny vhodilo 8843 lidí, tedy 20,97 procenta voličů. „S výsledkem jsem spokojený. Jsem moc rád, že postupuji z prvního místa," řekl Deníku Jan Veleba, který se již chystá na druhé kolo. „V něm pro mě hraje fakt, že jsem nezávislý a čitelný," dodal.

Jeho protikandidátem je zástupce ČSSD Tomáš Škaryd, kterému dalo hlas 7339 voličů, tedy 17,40 procenta. „Je to čest, že mě tolik lidí podpořilo. Chci uspět i ve druhém kole. Mojí devízou je fakt, že jsem z regionu a v politice se pohybuji již delší dobu," řekl Škaryd.

Dvojice postupujících do 2. kola senátních voleb.

Svitavsko: Martínek vs. Bebarová Rujbrová

Ve Svitavách mezi šesti kandidáty s velkým náskokem vyhrál končící hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, který získal 11 138 hlasů (32,36 %). „Děkuji všem voličům. Je to pro mě čest a vyznamenání. Ale boj ještě nekončí. Budu se snažit zvítězit i v druhém kole. Avšak nebude to vůbec jednoduché, mám před sebou velmi silného soupeře. Očekávám ještě tuhý boj," řekl Radko Martínek Deníku.

Tím velmi silným soupeřem je kandidátka KSČM Zuzka Bebarová Rujbrová, která za odstupujícím hejtmanem skončila s velkým odstupem druhá. Lidé ji dali 18,66 procenta hlasů. Již v prvním kole si poradila s Vojtěchem Stříteským (KDU-ČSL), který v jednu chvíli dokonce vedl. Nakonec získal 18,16 % hlasů.

„Stříbrná pozice je pro mě velkým překvapením. Jsem však ráda, že jsem postoupila dál v okrese, kde většinou vítězí pravice. O to více si toho vážím," sdělila své pocity kandidátka KSČM. I ona očekává ještě tuhý boj ve druhém kole. „Vím, že mám proti sobě velmi silného protivníka. Na druhou stranu je už teď jasné, že Senát nezmodrá," dodala Rujbrová.

Dvojice postupujících do 2. kola senátních voleb.

Náchodsko: Franc vs. Marková

Na Náchodsku se o prvenství svedl ostrý boj mezi současným hejtmanem Lubomírem Francem a zástupkyní komunistů Soňou Markovou.

Právě Markové vhodili nakonec voliči do urny více hlasů – 5650. Získala tak 16,50 procenta hlasů. „Je to pro mě velké překvapení, protože ve většinových volbách komunisté zatím mnoho úspěchů neposbírali. Vůbec u nás na Náchodsku to byl spíše pravicový region, o to větší je to překvapení. Do souboje jsem šla s tím, že jsem spíše outsiderem než tím, kdo sahá po vítězství," řekla Marková s tím, že doufá, že první místo uhájí i ve druhém kole.

Těsně druhý skončil současný hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Pro něj hlasovalo 15,90 procenta lidí. Vyjádřeno v číslech: od voličů dostal 5440 hlasů. „Postup do druhého kola považuji za úspěch i ocenění za moji práci. Jsem rád, že jsem prorazil mezi jedenácti silnými kandidáty. Z tohoto pohledu beru první kolo jako velký úspěch."

Dvojice postupujících do 2. kola senátních voleb.

Kdo nakonec usedne do senátorského křesla? Rozhodne příští víkend.

(pv, zprav)