O volbách se debatovalo i v masně. „Tak co, koho budete volit,“ ptá se pravidelný zákazník, když vchází do obchodu v Chrudimi. Zatímco si vybírá uzeniny, s prodavačkami živě diskutuje. „Doma ještě uděláme poradu a půjdeme,“ muž s nákupem odchází a ženy za pultem pokračují v debatě, komu „to hodí“.

Do „Šedivky“, základní školy na Školním náměstí, vcházejí dva druhy dospělých. Jedni v ruce třímají modrou obálku a míří k volební urně, druzí chvátají vyzvednou potomka z družiny. I zde se před začátkem voleb vytvořila delší fronta.

„Byl jsem volit po dlouhé době poprvé. Měl jsem vybranou stranu už dlouho dopředu a věřím, že to bude lepší. Předvolebním debatám moc nevěřím, proto jsem je ani nesledoval,“ říká na odchodu od voleb pětadvacetiletý Vašek Kasl.

Lucie Hadravová přišla volit poprvé po dvanácti letech: „Přesvědčil mě přítel, že to je důležité,“ poznamenává na odchodu.

Volební okrsek číslo 10 zahrnuje i Resselovo náměstí, a tedy i ty osoby, které mají trvalé bydliště na chrudimské radnici, členové zdejší komise však neočekávají, že by se tito lidé odevzdat svůj hlas dostavili. „Dříve třeba bezdomovci docela chodili, ale teď už ne,“ komentují jejich volební účast.

„Měl jsem dva favority, mezi kterými jsme se rozhodoval na poslední chvíli,“ vysvětluje Milan Kušta, když za plentou delší čas šustil volebními lístky a váhal, koho vybere. „Bylo to těžké. Politická scéna je podle mého názoru velmi tristní,“ uzavírá pravidelný volič.