Jsou ale samozřejmě výjimky. Jednou z nich je student Gymnázia Ústí nad Orlicí, septimán Ladislav Kubišta, mimochodem velmi nadaný šachista. Před deseti dny mu bylo osmnáct let a k volbám se rozhodně chystal. „Možnost volit beru jako své právo a chci svým hlasem alespoň trochu ovlivnit dění v našem kraji a potažmo v republice," řekl Orlickému deníku.
Na otázku, jak složité pro něho bylo vybírat, komu dá hlas, odpověděl upřímně: „Určitě bylo. Je mnoho kandidátů a ani jsem nestihl přečíst všechny volební programy, i když jsem tomu věnoval poměrně hodně času. To snad ani  nejde. Na kampaň jsem moc nedal, nakonec se říká, že slibem nezarmoutíte. U kandidujících mě ovlivnily především názory a postoje k určitým věcem. Jako mladý člověk volím spíš napravo. "
Jak student gymnázia připustil, že vnímá postoje mnoha lidí, kteří jsou dnes znechucení politickými poměry u nás a nemají chuť jít volit, ovšem nakonec jdou z jakési povinnosti. Na adresu těch, kteří nejdou volit vůbec, pak říká: „Myslím si, že dělají chybu. V podstatě mohou i za to, jaká je dnes u nás politická situace, protože oni neřeknou, koho by v politice chtěli mít."
Jasno má gymnazista i v tom, zda jsou kraje vůbec potřebné. Také to je otázka, o které se stále poměrně často diskutuje. „Osobně vnímám kraje velice pozitivně. Kdyby nebyly, bylo by podle mého názoru hodně těžké řešit některé problémy měst a obcí." Podle vlastních slov neřeší ani to, zda je spíš Východočech nebo občan Pardubického kraje. Je prý sice v některých ohledech patriot, tahle věc ho ale vůbec netrápí.
Na chvíli se zamyslel nad poslední otázkou: Když jdete volit, zřejmě chcete i nějakou  změnu. Jakou? „To je opravdu hodně těžký dotaz. Já bych si  přál především změnu v politické kultuře," prohlásil na závěr. Přejme mu tedy dobrou volbu.