Společnosti provozující vodovodní sítě zdražování často vysvětlují inflací, růstem cen energií a také investicemi do nových staveb.
Na Chrudimsku vodné a stočné v součtu představuje částku 91, 45 korun. (Ceník k nahlédnutí zde)„Polovina odběratelů ale platí pouze vodné,“ uvedl předseda představenstva Vodárenské společnosti Chrudim Roman Pešek.

Tato společnost provozuje vodovodní a kanalizační síť, infrastruktura však patří společnosti Vodovody a kanalizace, ve které mají jako akcionáři většinový podíl města a obce na Chrudimsku. Smlouva o pronájmu infrastruktury je platná do roku 2030.

Přes 90 korun

Přes devadesát korun platí za vodu rovněž lidé na Pardubicku a Svitavsku. Stejnou cenu platí lidé v Holicích nebo Přelouči. Společnost Vodovody a kanalizace Pardubice dodává vodu 160 tisícům obyvatel.
„Cena obsahuje ekonomicky oprávněné náklady a přiměřený zisk. Sociálně únosná cena pro vodné a stočné na rok 2019 je pro Pardubický kraj vypočtena ve výši 101,85 korun,“ uvedl mluvčí společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice Aleš Hudec.
Skoro o korunu víc než v krajském městě si musí připlatit 58 tisíc zákazníků společnosti VHOS na Moravskotřebovsku, Poličsku, Litomyšlsku, Svitavsku a Jevíčsku. Po navýšení na začátku roku stoupla cena vodnéhoa stočného na 94,17 korun.

Levný Žamberk

Naopak nejméně zaplatí za vodu lidé v Žamberku. Součet vodného a stočného jen lehce překračuje hranici 54 korun. Vodovodní a kanalizační sít spravuje společnost Vodovody a kanalizace Žamberk, kterou většinově vlastní město.

Přes 80 korun se v letošním roce dostaly ceny vody na 0rlickoústecku. Většině zákazníků, s výjimkou Ústí nad Orlicí, Vysokého Mýta a České Třebové, dodává vodu společnost Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí. Oproti předchozímu roku navýšila letos společnost vodné a stočné v součtu zhruba asi o čtyři koruny na téměř 86 korun.

Necelých 82 korun za vodu platí 20 tisíc zákazníků na Svitavsku společnosti Vodárenská, která je většinově vlastněna městem Svitavy. O dvě koruny víc stojí voda obyvatele Poličky, kteří jsou zákazníky moravskotřebovské společnosti VHOS. Těsně pod osmdesáti korunovou hranicí jsou ceny vodného a stočného v Ústí nad Orlicí.

O desetikorunu méně, kolem 70 korun, platí za kubík vody lidé v České Třebové a Vysokém Mýtě. Obyvatelé České Třebové si letos připlatili víc zhruba o tři a obyvatelé Vysokého Mýta o dvě koruny.