Orphee des Blins vstoupila do historie, potřetí za sebou vyhrála Velkou pardubickou, nejslavnější český dostih. Žádné jiné klisně v dějinách se takový kousek ještě nepovedl.

Tentokrát se raketa ze stáje Pegas ale pořádně nadřela. „Rozhodně bylo tohle vítězství nejtěžší," potvrdil Jan Faltejsek, žokej, který s Orphee drtí konkurenci.

V cílové rovince se muselo sehrané duo prát s Al Jazem a Josefem Sovkou. Tělo na tělo, podceňovaný Sovka se protahoval podél mantinelu, ale Orphee třetí vítězství ubránila. Faltejsek na ni poprvé při Velké pardubické musel použít bič.

„Je to sen, jsem šťastný," vyhrkl v cíli o půl délky stříbrný Sovka, ale druhé ho místo ho přeci jen trochu mrzelo. „Byli jsme vítězství blízko, drželi se Orphee, moc jsme chtěli, ale nešlo to. Určité zklamání panuje."

close 124. Velká pardubická zoom_in Vítězka se na čele dostihu usadila hned po startu a předvedla svoji klasiku, nikoho před sebe nepustila. „Hledání toho pravého koně pro Velkou pardubickou je hodně složité, já měl kliku, že jsem na ni narazil," jásal Faltejsek.

A osminásobný vítěz Josef Váňa? Končil hluboko v poli poražených, šestnáctý. S Tiumenem na čelo dostihu neměli. „Už to na nás bylo asi moc. Půjdeme si nejspíš oba užívat důchodu," vyhlásil, když odložil dres.

Žádné naštvané obličej, usmíval se. Byl spokojený, že tentokrát projel cílem na koni a ne jako před rokem po svých. „Málem jsem vystoupil na Taxisu, ale Pánbůh mě podržel za zadek. Za to mu děkuju. Ale Velká pardubická je o vítězích a penězích. Ty jsme letos nebrali. Honzovi Faltejskovi to přeju," dodal legendární žokej. Třetí skončili Klaus s Jaroslavem Myškou.

Orphee des Blins startovala ve Velké pardubické potřetí a potřetí ji dokázala vyhrát. Žádné příště už ale také být nemusí. „V nejlepším se má končit. Má za sebou dost zranění, uvidíme. Zkusíme se na to podívat, jestli by ještě příští rok nemohla jet," prohlásil majitel Jiří Trávníček.

Špatně skončil dostih pro Zulejku a Josefa Bartoše. Po hrozivém pádu na Taxisu musela být kobyla utracena.

Růžičková si splnila sen. Dojela do cíle
Splnění snu se ve 124. Velké pardubické dočkala Martina Růžičková. V minulosti ji vždy potkala nějaká smůla, letos konečně náročný dostih dokončila. V sedle dvanáctiletého hnědáka Rubína s radostným výrazem ve tváři projela cílem. „Překrásné, co dodat," usmívala se Růžičková.
„Koníček vypadá v pořádku. Během dostihu se uhodil do nohy, tak už jsme chtěli dostih jen dojet. Je to úžasné." V průběhu závodu se Růžičková často držela v popředí, přesto na triumf nemyslela. „Předem nám bylo jasné, že nejedeme na vítězství. Chtěli jsme si to užít. Rubínek úžasně poslouchal, chtěla bych mu poděkovat," dodala.

Výsledky:

124. Velká pardubická s Českou pojišťovnou (překážkový dostih na 6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 5 milionů korun): 1. Orphee des Blins (ž. Faltejsek, tr. Wroblewski, stáj DS Pegas), 2. Al Jaz (ž. Sovka), 3. Klaus (ž. Myška).

Další dostihy:
I. Marmiton (ž. Matuský) - Playmona - Mesi,
II. Luminator (ž. Brečka) - Barateus - Tahini,
III. Al Bustan (ž. Stromský) - Stretton - Vivat,
IV. Zugor (Liška) - Kimenne - Wild Danger,
V. Shaman (ž. Matuský) - Ryana - Vandual,
VI. Modena (ž. Andrés) - Goscater - Sheron,
VII. Fafintadenient (ž. Váňa ml.) - Gejzir - No Time To Lose.