Dětské zimní helmy nejsou pouze záležitostí lyžařů a snowboardistů, stále častěji jsou používány také při jiných zimních aktivitách, například při bruslení nebo sáňkování.
„I když dospělí tuto ochranu často opomíjíme, v případě dětí jsou přilby chápány jako nezbytná součást sportovního vybavení. Jejich používání u nás prozatím povinné není. Nesmíme však podceňovat nebezpečné situace, které mohou nastat  nejen na svahu, ale i ve frontě na vlek, a především si musíme být vědomi toho, že velká část úrazů vzniká cizím zapřičiněním," tvrdí Tomáš Hejduk.

Pomáhá i design

Dětské přilby se v dnešní době vyrábějí z velmi lehkých materiálů a jsou ve většině případů polstrovány měkkým materiálem s příjemnou povrchovou úpravou. Pro dítě proto není  problém si už od útlého věku na helmu zvyknout, zvlášť pokud ji používají dospělí a jsou tak příkladem. Hejduk: „K tomu, abychom dítě naučili přilbu nosit, může pomoci také povedený design. Nejvíce oblíbené mezi dětmi jsou helmy s licenčními postavičkami  Monster High, Barbie, Polly Pocket, Hot Wheels nebo Scooby Doo."

Helmy se podle provedení skořepiny dělí na dvě skupiny. První typ, tzv. fullshell, je skořepina zakrývající kromě hlavy také uši – nevýhodou těchto přileb může být vyšší hmotnost. Druhý typ, tzv. halfshell helma s odnímatelnými ušnicemi, je v současnosti oblíbenější právě díky nižší hmotnosti a variabilitě – po odepnutí ušnic a nastavení odvětrávacích otvorů na vyšší průchodnost je používání helmy příjemné i v teplejším jarním počasí.

Správný výběr

Co se týče velikosti, bývá u helem uvedeno rozmezí v centimetrech (např. 48-54; 54-58), vnitřní velikost pak lze upravit regulačním kolečkem přesně podle individuálních potřeb. Pokud helma toto kolečko nemá, může se stát, že nedocílíte toho, aby helma seděla přesně a především pevně na hlavě, což je pro bezpečnost velmi důležité.

Jak odhadneme správnou velikost, zeptali jsme se Tomáše Hejduka. „Jednoduše – pokud nezapneme podbradní pásek a helma dítěti na hlavě drží, trefili jsme se. Velikost vybíráme i s přihlédnutím k počasí. Při obzvlášť chladném počasí je třeba, aby se pod helmu vešla kukla –  nošení čepice odborníci nedoporučují, helma by mohla klouzat a tím ztrácet svou funkci."

Při výběru přilby je dobré dbát také na to, aby měla skořepina projmutí pro pásek brýlí a v zadní části závorku pro jejich uchycení. Díky tomu nehrozí sklouznutí brýlí, které je vzhledem k hladkému povrchu helem pravděpodobné. Další výhodou, jež stojí za zmínku, je vyjímatelný vnitřní polstr, který je možné pro lepší hygienu vyprat.

Levné není dobré

Tomáš Hejduk z firmy HEJDUK SPORT říká: „Stejně jako u všech dnes prodávaných produktů,  a především ochranných sportovních pomůcek, kdy dbáme na své zdraví,  je třeba dávat si pozor na nápadně levné varianty, které mnohdy nemají nezbytné certifikace zaručující kvalitu a bezpečnost. Helmy by měly nést označení evropské certifikace CE EN 1077, která zajišťuje, že úspěšně prošly náročnými testy na náraz a protržení a jsou schopny tlumit a absorbovat nárazy za různých podmínek."

Všechny výše uvedené vlastnosti a certifikaci splňují například licenční dětské helmy do České republiky dovážené firmou HEJDUK SPORT (www.hejduksport.cz), které se pohybují v cenovém rozmezí od 999 do 1299 Kč; dvě z nich představujeme vlevo.   (bn)