Čím to je, že východočeský Kubera, starosta Trutnova Ivan Adamec, se dokázal v křesle udržet už  páté volby za sebou?

A to přestože je reprezentantem dnes téměř nenáviděné ODS? A „velí" třetímu největšímu městu východních Čech, kde o problémy, zákulisní zájmy a intriky rozhodně není nouze?

Deník oslovil řadu starostů větších i menších obcí a měst, kteří  šéfují radnici dlouhá léta. Recept na „dlouhověkost" starostů je podle všech ale zhruba stejný a dá se shrnout do pár bodů: pokora, slušnost, zájem o veřejné blaho, otevřené jednání a umění odhlédnout od osobních antipatií.

Z pohřbívané ODS letos obhájili starostovské křeslo vedle Adamce i další mohykáni komunální politiky: Irena Burešová v Přelouči taktéž popáté a Pavel Louda v Novém Bydžově a Miroslav Vlasák v Žacléři dokonce pošesté. V čele radnice tak sedí již 20 let.

„To já nevím, zeptejte se lidí, proč mě volili," usmívá se Louda. „Nemůžete být ranař, ale spíš otupovat hrany. Snažím se vždycky nalézt širší shodu. Jinak to ani nejde, tady si nemůžu hrát na nějakou tvrdou vládu. Musíme si porozumět na všech stranách."

Na shrnující slovo kompromis se ale příliš netváří. „To není ta nejlepší definice, časté kompromisy jsou spíše cestou do pekel," dodal Louda.

„Všechno je o dohodách," přisvědčuje Adamec.  Ten se slova kompromis naopak nebojí. A k tomu připomíná masarykovské heslo „méně mluvit, více dělat".

„Jenže u řady lidí je problém, že kompromisu jít naproti nedokážou. Protivníka musíte přesvědčit argumenty, ne silou. Ale je důležité vědět, kdy můžete ustoupit a kdy ne, kdy je to pro vás zásadní otázka. Protože přes své zásady jít nesmíte.  Můžete ale slevit při prosazování svých názorů. Nechat jim, jak se říká, čas, nechat řešení těch problémů uzrát. I za tu cenu, že některé z nich se vám už nikdy prosadit nepodaří, protože se k tomu ani v budoucnu nenajde širší vůle," říká Adamec.

Věrnost stáji

A stejně tak i staronová starostka Přelouče Irena Burešová odkazuje s odpovědí na otázku, čím se jí daří už 16 let udržovat důvěru svých občanů, právě na voliče. „Já skutečně nevím. Ale to, že jsem dostala absolutně nejvyšší počet preferenčních hlasů, ačkoliv ODS v našem městě skončila až druhá, je pro mě skutečné vyznamenání," řekla.

A shrnula zásady, kterými se celou svou politickou kariéru řídí. „Všechno musíte dělat s pokorou, nadšením, se vší slušností, poctivostí a obyčejného přístupu k lidem a ve spolupráci s nimi," vypočítává Burešová. Dodala, že nic z toho není o přetvářce.

„Je potřeba komunikovat, politika je soutěží názorů, nikoliv osobních záští", uzavřel její stranický kolega Adamec.

Právě stranickou knížku ODS má ve východních Čechách početná řádka dlouholetých starostů. Ale dres před říjnovými  komunálními volbami měnili jen někteří z nich.

A pikantní je, že jak Adamec, tak Louda to nezávisle na sobě okomentovali prakticky stejnými slovy. „Myšlenky, principy ODS jsou stále stejné a znehodnotili je jen ti nahoře, kteří už ve straně dnes nejsou." O změně stranické stáje ani jeden z nich neuvažoval ani náhodou.

„Slušně musíte i s buranem"

Zdechovice - Za každých okolností se slušně chovat a kousnout se, lidově řečeno, raději do zadku. To je nutná podmínka úspěšného starostování podle Roberta Chutice ze Zdechovic na Pardubicku. Ten v čele obce stojí již 24 let, od roku 1990.

„Jistěže občas máte co do činění s nějakým 'buranem', který si při jednání s vámi nebere servítky. Ale i tady je potřeba opět zachovat chladnou hlavu a chovat se slušně. Usmát se na něj, nikoliv usmívat, aby to nevypadalo, že se vysmíváte. Snažit se pochopit, co vám chce říct, a na závěr mu ještě poděkovat. A opět, bez sebemenší ironie," řekl Chutic.

Stát ve vedení obce podle něj znamená schopnost uzavírat spoustu kompromisů. Za vší musí být slušné a otevřené jednání a čistý úmysl. „Na zádech mám prostě napsáno 'jsme tady pro vás'," dodává Chutic. V čele Zdechovic, které mají šest stovek obyvatel, stojí jako uvolněný starosta. Pozici v letošních volbách přitom neměl vůbec jednoduchou. Do devítičlenného zastupitelstva kandidovalo pět sdružení.

V čele obce stál čtyřicet tři let
Písečná - Neuvěřitelných 43 let byl ve funkci starosta Písečné u Žamberka Josef Zámečník.
Letos skončil. Ačkoliv dostal opět nejvíce hlasů, ačkoliv volby vyhrál. Starostovat ale již prostě nechce, rád by zvolnil tempo a užíval si v 72 letech zaslouženého důchodu.
Ostatně, vychoval si svou nástupkyni. Hana Lipenská mu doposud dělala místostarostku. Teď si pozice vyměnili.
„Rozhodně to není tak, že bych po něm funkci přebírala. Kdyby tady nezůstal aspoň jako můj zástupce, netroufla bych si na to," řekla včera nová starostka. Josef Zámečník jako stavební inženýr jí prý bude pravou rukou hlavně v investičních věcech.
V obci se zhruba 600 obyvateli nebyly o střídání stráží žádné dohady. Ostatně, důkazem je i to, že zde byla jedna jediná kandidátka, poskládaná navíc nikoliv podle nějakých předchozích „primárek", nýbrž abecedně. Zámečník byl na posledním místě.
„Starostovat už nechci. Je to moje rozhodnutí a byla to moje podmínka, abych na kandidátku šel," uvedl Zámečník, který se pyšní titulem starosta roku 2010. Porota soutěže tehdy ocenila i velmi dobré mezilidské vztahy ve vesnici. Za Zámečníka se obec propracovala k velice slušnému standardu.