Chrudimsko: Otužilci okusili vodu Sečské přehrady

Seč - Nezvykle poklidnou vodní hladinu Sečské přehrady v sobotu rozvířili otužilci. Teplota vzduchu dosáhla 5,8°C a teplota vody byla 3,8°C. „Ideální teplota pro koupání,“ znělo z úst otužilců. Tuto akci pořádali manželé Marta a Tibor Hankovi, členové slovenského spolku Ľadové medvede z Bánovců nad Bebravou.
A proč právě na Seči? Marta Hanková, sečská rodačka, to vysvětluje jednoduše. „Ve vodě Sečské přehrady jsem se naučila plavat a ráda se sem vracím,“ nechala se slyšet Hanková. Studenou lázeň okusilo 13 otužilců. Někdo do vody vběhl, jiní pomaličku postupovali do větší hloubky. Ti nejotrlejší ve vodě pobyli přes čtvrt hodiny a ještě si házeli míčem.

Orlickoústecko: Expozici zaplnily vozy firmy Uhlík

Vysoké Mýto - V expozici muzea českého karosářství v neděli odstartovala výstava regionálního muzea Historie karosářské firmy Uhlík Praha. Výstava nabídne pohled na pohnuté osudy, úspěchy a především dochované vozy této firmy a jejího zakladatele Oldřicha Uhlíka, který se proslavil coby „karosář české šlechty“, avšak jeho klienti pocházeli i z jiných společensky významných kruhů předmnichovského Československa a vůz si u něj objednala například Lída Baarová či Eliška Junková. Mezi vystavenými vozy návštěvníka jistě zaujme reklamní vůz neobvyklých tvarů určený k propagaci bonbonů hašlerka, nazvaných po písničkáři a herci Karlu Hašlerovi. Nechybí ani legendární Praga Lady. Výstava je otevřená do 31. prosince.

Pardubicko: Mladá zlodějka měla chuť na sladkosti

Pardubice - Ani drobná krádež se nevyplácí a to ani když je pachateli 16 let. Zatímco v úterý devatenáctiletý mladík zkoušel bez zaplacení ukrást rum a kolu, jeho následovnice se vypravila pro zboží, na které se věková hranice nevztahuje. Pracovníci ostrahy obchodního domu ji přistihli v momentě, kdy se bez zaplacení pokusila odnést sladké pásky, dvě tatranky a čokoládovou tyčinku, a přivolali k dořešení strážníky. „Strážníci její chování ocenili pokutou příkazem na místě. Sladkosti v hodnotě pouhých 44 korun stály mladou slečnu ve finále 300 korun. Zboží bylo vráceno do prodeje a mladá dáma odešla z obchodu s tím, že krádež se opravdu nevyplácí,“ uvedla tisková mluvčí pardubické městské policie Lenka Uskobová.

Svitavsko: Obrazy ze studentských let Zbyška Siona

Polička - O víkendu byla v městském muzeu a galerii v Poličce slavnostně zahájena výstava obrazů místního rodáka, výtvarníka Zbyška Siona. Vystavené obrazy představují poličská zákoutí a portréty. Již na studiích Sionova tvorba vynikla nad dobový průměr a dodnes je mimořádně ceněná. Zbyšek Sion vystudoval střední Školu uměleckých řemesel v Brně, poté pokračoval na roční přípravce na Výtvarné škole v Praze. V letech 1958 až 1964 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze. Už na akademii udělal Zbyšek Sion krok mimo tradiční proud a představil se jako zralý malíř figurálními výjevy s vrstvenou, strukturální malbou. Sion je zastoupen v prestižních galeriích a publikacích. Některé obrazy jsou vystaveny poprvé. Výstava je otevřená až do 15. dubna.