Chrudimsko: Ve Dvakačovicích volili zastupitelstvo

Dvakačovice - V šesti obcích čtyř krajů se v sobotu konaly nové komunální volby. Přišlo k nim 46,8 % voličů. Do zastupitelstev zvolili 27 mužů a 9 žen. Jedinou obcí z východních Čech byly Dvakačovice, kde si občané zvolili výhradně mužské zastupitelstvo. Mandát získalo všech sedm kandidátů ze Sdružení nezávislých kandidátů pro Dvakačovice. Rozhodlo o tom 44,4 % voličů. Komunální volby musely být v obci vyhlášeny poté, co jedna členka zastupitelstva změnila trvalé bydliště.

Orlickoústecko: V muzeu vzpomínají na malíře Faltuse

Letohrad - V městském muzeu je k vidění výstava obrazů místního malíře Rudolfa Faltuse, uspořádána byla u příležitosti 70. výročí jeho úmrtí. Syn správce kyšperského zámku absolvoval vídeňskou malířskou akademii. Námětem pro jeho obrazy byl často Kyšperk (Letohrad). Výstava bude přístupná do 10. listopadu. V muzeu si mohou zájemci prohlédnout i stálé expozice, například o sirkařství na Letohradsku. Třetího prosince otevře tradiční vánoční výstavu, tentokrát se zaměří na domácnosti měšťanů.

Pardubicko: Pro opařené dítě přiletěl vrtulník

Pardubice - Zdravotníci v centru Pardubic v sobotu zasahovali u ani ne rok starého dítěte s opařeninami. „Dítěti podali tišící léky proti bolesti a opařená místa ošetřili speciálním chladivým gelem,“ uvedl mluvčí krajské záchranné služby Aleš Malý. Dítě pak předali letecké záchranné službě k transportu do popáleninového centra na pražských Vinohradech. „Pokud máte malé děti, odstraňujte horké nápoje a chemické přípravky z jejich dosahu. Ušetříte je bolestí a někdy i doživotních následků,“ dodal Malý.

Svitavsko: Zasahovaly jednotky ze dvou krajů

Jaroměřice - K požáru nakladače v lomu vyjeli v pátek vpodvečer hasiči z Moravské Třebové a Jevíčka. Na pomoc přijely i dvě jednotky z Olomouckého kraje, z Konic a Dzbele. Oheň se podařilo dostat pod kontrolu během půl hodiny. Hasiči museli kromě plamenů vyřešit i únik nafty a motorového oleje. „Hořelo v motorové části a kabině nakladače, který slouží k převozu kamenů,“ sdělila Vendula Horáková, mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. Škoda byla předběžně vyčíslena na 1,2 milionu korun. Příčina vzniku požáru se vyšetřuje.