Chrudimsko: Zvonička stojí

Miřetín - V Miřetíně znovu po 75 letech stojí obecní zvonička, slavnostně ji odhalili v sobotu. Jak uvedl prosečský starosta Jan Macháček, zvonička tu byla od roku 1891, první a druhá světová válka ji vždy připravily o zvon, a proto v roce 1942 zanikla úplně. Obnovena byla díky finančního příspěvku od místních obyvatel, miřetínských dobrovolných hasičů a města Proseč.

Orlickoústecko: Lukavice stříbrná

Lukavice - V kraji zlatá, v republice stříbrná. To je konečné umístění v soutěži Vesnice roku, kde se letos dařilo Lukavici, obci s jedenácti stovkami obyvatel ležící mezi Letohradem a Žamberkem. Slavnostní vyhlášení republikové soutěže se konalo v sobotu v Luhačovicích. Lukavice skončila druhá, čerstvý titul Vesnice roku letos patří obci Heřmanov z Kraje Vysočina.

Pardubicko: Burčák na zámku

Choltice - Červený, růžový i bílý burčák, ale i víno z pěti vinařství mohli lidé ochutnat v sobotu na Burčákových slavnostech na choltickém zámku. „Slavnosti již mají tradici, což je patrné na rostoucím počtu návštěvníků, kteří za burčákem přijedou a neodradí je ani deštivé počasí,“ uvedl kastelán zámku Lukáš Rychtecký.

Svitavsko: Předali ocenění

Litomyšl - Plakety Rady města Litomyšle převzali včera na slavnostním setkání ve Smetanově domě tři muži. Ocenění převzal hudební pedagog a skladatel Petr Jiříček, atlet Ivo Strnad, který je mistrem světa mezi veterány, a Karel Rajman, který pětadvacet let sloužil jako velitel u městské policie. Slavnostní akt byl obohacen o koncert festivalu Mladá Praha.