Dan Dostrašil

DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.
To, že jsme si zadělali na problémy tím, jak vykořisťujeme naši planetu, je jisté. Ale rozhodně není důvod k hysterii. Možná k obavám. Já osobně se více děsím toho, že se nevyrovnáme s občanskými svobodami a zničíme budoucnost svou a svých dětí tím, že si zvolíme nezodpovědné vůdce. Pětadvacetiprocentní nezaměstnanost, enormní zadlužení, rostoucí korupce, úbytek porodnosti… to jsou pro mě větší strašáci než výkyvy počasí.

Hana Chvátilová

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk
Můj děda byl mistr kamnářský a taky meteorolog amatér. Počasí se v naší rodině sledovalo a probíralo. Z paměti mohu vyzvednout dny velkých veder, která velela jít do řeky. A letní bouřky s přívalovými dešti, strávené u babičky na půdě pod střechou skrápěnou deštěm. A po bouřce slunce a hned do vody. Ale také červenec, kdy jsme plavky ze šuplíku vůbec nevytáhli. Zkrátka, mám pocit, že vše je tak, jak bylo, a jsem s tím spokojená. Větru a dešti neporučím a diskuse o změnách klimatu a globálním oteplování nechám odborníkům!

Pavel Strnad

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky
Ano, určité výkyvy vnímám a do plusu, tedy v létě, mi nevadí, zato zimní holomrazy bych oželel. Nejsem schopen říct, jestli je to změna trvalá, či se jedná jen o nějaké cykly, které byly a budou vždy. Ale občas si přečtu něco od Václava Cílka nebo Bedřicha Moldana, a to se pak trochu obávám. Třeba Moldan nedávno psal, že koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře se za poslední desetiletí zvýšila o 40 procent, z čehož jasně vyplývá vliv člověka a jeho průmyslové činnosti. Ale stejně – léto je krásné:-).

Ludmila Marešová Kesselgruberová

LUDMILA MAREŠOVÁ KESSELGRUBEROVÁ
středoškolská učitelka, Česká Třebová
Výkyvy jsou vždycky znepokojivé, natož extrémy! Z toho, jak nás varuje drancovaná příroda, mě občas mrazí. Věřím, že ledasčemu by se dalo zabránit, ale jak to udělat, když z vykrádání zdrojů na úkor lidstva mají malé skupiny lidí tak obrovské zisky? Je něco, co se dnes dokáže postavit moci peněz, když autoritu Boha už nemáme? Bojím se, že ne. Pravda přírody tak asi zvítězí. A za toto vítězství zaplatíme my. Draze.

Martin Vídenský, básník z Letohradu, na vrcholu slovenského Velkého Choče (snímek z letošního září).

MARTIN VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad
Klima u nás se mění a letošní léto je toho jasným důkazem. Červencové dny (hlavně v první půli měsíce) byly tropické a parné a celé noci pak zase bouřilo. Bouřky doprovázely prudké lijáky a krupobití, které nadělalo ohromné škody na majetku a na úrodě. Paradoxem je, že dlouhodobé srážkové úhrny zůstaly prakticky stejné, jen s tím rozdílem, že to, co dříve napršelo za celý měsíc, spadlo v některých oblastech za dva dny, či dokonce za několik hodin. To, co nespálily zimní holomrazy, v létě domlátily prudké lijáky, vichry a krupobití (ovocné sady, vinice, chmelnice). To mi dělá starosti. Myslím, že bychom se měli s matkou přírodou přestat prát, měli bychom jí více naslouchat a spolupracovat s ní. Jinak to může být náš konec.