Dan Dostrašil

DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.
„Muž na mateřské" – stále se to zdá být anomálie, je to jako černá labuť. Co na tom, že je to oficiálně „rodičovská dovolená", všichni tomu říkají mateřská. A současní rodiče, třicátníci, to stále mají zakódované: o malé děti se starají ženy. Stejně to mají zapsané pod kůží zaměstnavatelé, učitelé, lékaři i soudci. Společnost potřebuje změnu přemýšlení a pozitivní příklady. Thermopylský průsmyk bránilo 300 statečných Sparťanů. Mužů s dětmi je doma 520. To je dobrá zpráva !

Ludmila Marešová Kesselgruberová

LUDMILA MAREŠOVÁ KESSELGRUBEROVÁ
středoškolská učitelka, Česká Třebová
Proč nechodí čeští muži častěji na mateřskou, to nevím a nedokážu odhadnout. Nijak mi to ale nevadí. Jsem stará škola a mám za to, že péče o maličké dítě je přirozenější pro maminky. Myslím ale, že možnost otcovských dovolených by měla zůstat. Vždycky je dobré, když existuje alternativa.

Hana Chvátilová

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk
Možná mužům rok tohoto typu dovolené stačil k poznání, že je lepší vrátit se do práce. Ženy si asi umějí tuto „dovolenou" užít lépe a déle.  Ale vážně. Myslím si, že příroda jaksi od začátku vymezila role mužů a žen a že se to nedá rychle změnit. O to víc si však vážím mužů, kteří tento úkol převezmou a zvládnou. A platí to i o těch, kteří své ženě s mateřským údělem  „jen"ochotně pomáhají!

Pavel Strnad

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky
Otec na mateřské dovolené je prostě v Čechách stále výjimkou a kromě biologických předpokladů (myslím, že stále bude velká většina matek na mateřské prostě proto, že chtějí být doma s miminkem) je to jednoznačně dáno rozdílem v platech mužů a žen. Více otců na „otcovské" bude zůstávat tehdy, až budou mít ženy nikoliv stejné, ale násobné mzdy než muži.

Martin Vídenský, básník z Letohradu, na vrcholu slovenského Velkého Choče (snímek z letošního září).

MARTIN VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad
Podpora rodin v Česku je slabá a díky (v tomto ohledu) špatně nastavenému sociálnímu systému porodnost stále klesá. Dále si myslím, že mužům se vyplatí zůstat na mateřské dovolené pouze v případě nezaměstnanosti, nebo když mají nižší příjem než jejich manželka (partnerka). A v neposlední řadě nesmíme zapomínat na naše mužské ego. Jsme ješitní, soutěživí a máme daleko větší potřebu kariérního růstu…

A jaký je váš názor? Diskutujte!