Dan Dostrašil

DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.
Kdyby umřela naděje, že slušní lidé mohou něco změnit k lepšímu, poznal bych to na tom, že by nemělo cenu chodit k volbám. Korupce se do češtiny překládá jako poškození, znehodnocení. Bible říká, že nepoškozeného člověka na zemi nenajdeme, člověka bez selhání, s čistým štítem. Ten byl jen jeden a lidé ho ukřižovali. Já hledám…

Hana Chvátilová

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk
Mám dvě odpovědi. Buď  korupce bují tak, že čím dál častěji musí vyplavat na povrch. A nebo se v boji s ní přitvrdilo a dozvídáme se i to, co by dříve zůstalo utajeno. Moc bych si přála věřit druhé verzi. Korupce byla, je a bude. V čase i prostoru – lidé se totiž v čase ani prostoru nemění. Jen se s ní musí intenzivně bojovat. Jsou k tomu k dispozici stále dokonalejší prostředky. Znám pár neúplatných politiků na různých úrovních. Držím jim palce!

Pavel Strnad

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky
Věřím a doufám, že jsou u nás nezkorumpovatelní politici, dokonce doufám, že jich je většina. Nepropadejme zoufalství, tak jako jedna vlaštovka jaro, tak ani Rathova krabice nedělá veškerou politiku korupční (i když v poslední době je těch případů víc než ptactva nebeského). Korupce je samozřejmě velkou nemocí stále ještě mladé demokracie, ale žijeme v nadějné době – policie korupci začíná vyšetřovat a korupčníci končí v base. Každého korupčníka jednou chytí, horší je v politice hloupost, alibismus, zbabělost a komunisti. Však se někdy přijďte podívat na schůzi našeho zastupitelstva… tam taky žádný korupčník není.

Ludmila Marešová Kesselgruberová

LUDMILA MAREŠOVÁ KESSELGRUBEROVÁ
středoškolská učitelka, Česká Třebová
Nevím, jestli jsou všichni politici podplacení, ale podplatitelní, to skoro jistě. Jakoby s funkcí nabytá moc automaticky oslabovala imunitu vůči pokušení peněz. Nebo je to příležitostmi, které se politikům nabízejí ? Nebo profese politika přitahuje lidi právě s touto slabostí? Nejspíš od každého něco.  Když už je chudák politik tak slabý člověk, měl by s tím nějak chytře pracovat kontrolní systém, aby na to nebohé školství, zdravotnictví, veřejné silnice a tak podobně něco zbylo.

Martin Vídenský, básník z Letohradu, na vrcholu slovenského Velkého Choče (snímek z letošního září).

MARTIN VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad
Je to těžké. Pod tíhou událostí posledních měsíců a dnů propadá stále více lidí skepsi a celkové beznaději. Politiku ovládají kmotři a ulici začínají ovládat spodní proudy. Vše se polarizuje a možná právě nyní přichází čas silných jedinců, kteří ustojí obrovský tlak ze všech stran a pomohou naši společnost vyvést z nastalého marasmu… Ano, stále věřím, že mezi námi žijí lidé, pro které čest není pouze prázdné slovo. A doufám, že se pár takových jedinců najde i mezi politiky. Moc si to přeji…