Mělo by to být království vědy, plné laboratoří nachystaných k nevšedním výzkumům.

Hradecká univerzita chystá velkolepý projekt – v jejím areálu Na Soutoku vyroste třetí pavilon, nové sídlo Přírodovědecké fakulty.

„Nová budova spolu se špičkovým vybavením pro vědeckou a výzkumnou práci bude obrovským impulzem pro rozvoj námi pěstovaných disciplín," řekl rektor univerzity Josef Hynek.  „Předpokládám, že se stane velkým lákadlem a magnetem pro studenty, ale i jejich profesory, kteří zde najdou zázemí odpovídající jednadvacátému století," doplnil.

Přírodovědecká fakulta bude třetí stavbou v areálu Na Soutoku – bude stát vedle takzvaného objektu společné výuky, který byl dokončen v roce 1997, a Fakulty informatiky a managementu otevřené v roce 2008.

„Očekáváme, že by se mělo začít stavět počátkem jara roku 2014," řekl tiskový mluvčí univerzity Ondřej Tikovský. Stavba by měla trvat přibližně jeden a půl roku. Po této lhůtě přijde na řadu vybavování především specializovaných laboratoří.

Investice to bude vskutku mamutí – celkově by měla stavba přijít na 430 milionů korun. „Univerzita by se měla podílet pětadvaceti miliony," vypočítal Tikovský, jenž je rovněž kancléřem univerzity.

Zbytek sumy by měl být dorovnán s pomocí dotací od Evropské unie.

„Výstavbu budovy připravujeme dlouhá léta," upozornil rektor Hynek. „Po náročných jednáních o možnosti uhradit stavbu z evropských peněz a po nuceném rozdělení výstavby na dvě etapy a následném opětovném skládání do jednoho celku jsem velmi rád, že nám ministerstvo školství vyšlo vstříc a my budeme stavět celou budovu tak, jak byla původně projektována," vysvětlil.

Jaká výjimečná pracoviště by měla být součástí nové budovy?

Jde například o toxikologickou laboratoř, kde bude probíhat výzkum mykotoxinů. „Ty způsobují ekonomické ztráty na úrodě a mají dopady na zdraví člověka," vysvětlil mluvčí Tikovský.

Další pracoviště se bude věnovat výzkumu vedoucímu k přípravě léků bránících rozvoji Alzheimerovy nemoci.