Film režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy bude vyprávět dramatický příběh mladé vražedkyně Olgy Hepnarové, která v sedmdesátých letech v Praze zabila osm lidí, když do hloučku čekajícího na tramvaj najela náklaďákem. Byla poslední popravenou ženou v Československu. Film vzniká v česko-slovensko-polské koprodukci a objeví se v něm nejen záběry z Ústí, ale také Oušťáci v epizodních rolích a v komparzu. Šanci zahrát si v černobílém snímku dostala i amatérská herečka a divadelní činovnice Simona Podzimková. Před kamerami nestála poprvé, moderuje zprávy na místní „kabelovce" a jako komparzistka si zahrála i ve třech dílech seriálu Ulice. S filmem o Olze Hepnarové sice získala i mluvenou roli, ale neobešlo se to bez „obětí". Přišla o své pěstěné dlouhé nehty, které se „tloukly" s rolí prodavačky v běžném krámku za dob socialismu. Že došlo i na nůžky, však nelitovala ani vteřinu: „Natáčení bylo supr, výborné. Kolem se pohybovalo hrozně moc lidí. Je zajímavé, jak je vše zkoordinované, od režiséra po catering, kolik záběrů se točí. Z několika stran jsou kamery, záběry se opakují a vylepšují. Z natáčení mám strašně dobrý pocit a jen mě mrzí, že trvalo tak krátce," popsala chvíle před kamerou.

Smíšené zboží filmaři vybudovali ve skladu jednoho domu v části města U Václava. Než si Simona stoupla za pult, strávila přes hodinu v maskérně. A to nejen kvůli razantnímu zkrácení nehtů, které pak se smíchem musela ukázat i „na place".

Simona Podzimková jako „žena za pultem“.

Simona Podzimková jako "žena za pultem".

Namaskovanou a bez brýlí, s parukou a v propínací silonové zástěře s límečkem, kterou nosily snad všechny socialistické prodavačky, Simonu nepoznali ani její nejbližší. „Vybavilo se mi, že podobné síťované zástěry se skutečně kdysi nosily, i moje maminka. Spoustu zboží v krámku jsem si pamatovala z dětství," říká komparzistka.

Polská herečka v hlavní roli

Olga Hepnarová najela 10. července 1973 nákladním automobilem Praga RN do skupiny asi třiceti lidí na tramvajové zastávce na Strossmayerově náměstí (dnes ulice Milady Horákové). Svého činu nelitovala, naopak se k němu hrdě hlásila a vadilo jí, že nezabila víc lidí. Případ Olgy Hepnarové Simona Podzimková z literatury faktu znala. „Film bude černobílý, takže určitě dost autentický. Do hlavní role vybrali začínající mladou polskou herečku, která jako by Hepnarové z oka vypadla. Hraje to krásně," dodala .

Filmový štáb hodlá natáčet v Ústí nad Orlicí celkem dvakrát, teď několik dní a pak zřejmě na konci června. Bývalou textilku si nevyhlédl jen tým kolem nového filmu o Olze Hepnarové: „O lokaci Perly projevila zájem v rámci přípravy filmu s válečnou tematikou i další produkční společnost," potvrdil ústecký starosta Petr Hájek.