Obyvatelé či návštěvníci Proseče se mohou kdykoliv vydat na virtuální cestu po sluneční soustavě. Cesta je to však jen zpola virtuální, protože lidé se na přibližně osm kilometrů dlouhé Planetární stezce neobejdou bez vlastních nohou. Opravdové planety nebo mateřské Slunce však nahrazují jejich zmenšené makety.

„Planetární stezka v Proseči je model sluneční soustavy v měřítku jedna ku jedné miliardě, kterému odpovídají jak velikosti modelů těles, tak i jejich vzájemné vzdálenosti. Na necelých osmi kilometrech si tak lze blíže představit skutečnou velikost sluneční soustavy a planet,“ řekl starosta města Jan Macháček.

Oslovili astronauta

Autory stezky, provozované městem Proseč, byly v roce 2006 žáci základní školy a makety vesmírných těles zhotovil Marek Rejent. Stezka je v současné době výrazně doplňována a modernizována. Autoři modernizace Ondřej Klofát a Jan Macháček se postarali nejen o nové doprovodné texty, ale také o novou grafiku, web a facebook. Počet stanovišť byl při modernizaci rozšířen z 10 na 13, takže byly doplněny dvě nové trpasličí planety a vesmírné sondy. Původně šestikilometrová trasa byla rozšířena na 7,7 kilometru se začátkem i koncem u náměstí Dr. Tošovského.

Návštěvníky po dokončení všech úprav potěší nové informační tabule, nová grafika, více aktuálních informací i nové exkluzivní fotografie vesmírných agentur. Byly spuštěny facebookové stránky, které obsahují zajímavosti z vesmíru a jsou na nich i informace o objektech a úkazech, které je možné pozorovat na obloze. Nový web poběží od konce srpna.

„Máme připravenou i limitovanou sérii triček na prodej s tématikou Planetární stezky a jednáme též o podpoře stezky od Buzze Aldrina, amerického astronauta, jenž jako druhý stanul na Měsíci a se kterým jsme v kontaktu. Nová stezka bude lidem sloužit od 1. září letošního roku,“ dodal starosta Proseče.