Africké savany si mohou dvě slonice užívat od roku 2004, kdy jejich pavilon prošel kompletní rekonstrukcí. „Pavilon se postavil pro samice, které během přestavby musely žít se samcem," říká tisková mluvčí zoologické zahrady Jana Myslivečková.

Když byl pavilon otevřen, bylo velice obtížné do něj samice nastěhovat. Jeho prostředí totiž vůbec neznaly. Nakonec se ale naštěstí vše podařilo a návštěvníci tak mohou pohodlně pozorovat tato nesmírně inteligentní zvířata přes sklo, které od nich odděluje expozici. „Dříve se sloni na noc zavírali do kójí, nebo se uvazovali na řetěz," vysvětluje Jana Myslivečková a dodává, že tímto způsobem se zvířaty královédvorská zoologická zahrada rozhodně zacházet nechce. Celý pavilon je tedy vybudován podle moderních parametrů. „Postavila se hala, která se dá variabilně rozdělit pomocí hydraulických sloupů," popisuje mluvčí. Když ošetřovatelé se slony pracují, je tak mezi nimi určitá bariéra, která je ochraňuje.

V letních měsících mají slonice možnost trávit i noc venku, vstup do výběhu je otevřený. V případě chladného počasí jsou zvířata na noc zavírána, přičemž každá samice má k dispozici polovinu haly a nemusí být přivázána.

Výukové prvky

Podobně jako pavilon Ptačí svět i Africká savana připomíná opravdovou přírodu. Na stěnách mohou lidé vidět kresby baobabů nebo termitišť. Překvapení čeká na návštěvníky ve chvíli, kdy v zoologické zahradě spatří dávno vyhynulého mamuta srstnatého. Jedná se o maketu v životní velikosti, která slouží jako připomínka pravěkých předchůdců slonů.

Dalším výukovým prvkem jsou tabule popisující africkou savanu jako zajímavý biotop a ukazující, jak a čím se sloni a další obyvatelé savany živí. Návštěvníci například zjistí, že denně slon zkonzumuje až metrák jídla.

Důležitá je i péče o slony, kterou zajišťují jejich ošetřovatelé. Kromě uklízení pavilonu a krmení zvířat zahrnuje i speciální „sloní pedikúru" nebo vážení zvířat, které mohou návštěvníci sledovat. A ti, kteří nestihnou na váze zaznamenat, kolik takový slon váží, mají možnost si přesnou hmotnost všech tří slonů (včetně samce, který má vlastní pavilon) přečíst na cedulce, již ošetřovatelé vyvěšují v expozici.

Kromě slonů jsou v pavilonu k vidění také damani skalní, kteří vypadají jako králíčci s malými kly a kopýtky. I přes svoji malou velikost jsou ale nejbližšími příbuznými slonů.

Lenka Šklubalová, Miroslava Jasanská