Jediné velké muzeum svého druhu u nás je doslova plné kouzel. Je splněným snem sběratele.

„Ten nápad přišel v lednu 2015, kdy jsem navštívil legendu domácí kouzelnické scény a svého souseda z Nemošic, pana Julia Nemeše. Bývalý profesionální kouzelník, výrobce a prodejce rekvizit mi řekl: Pane Kůrko, sežeňte prostory, založíme klub a budeme kouzlit," shrnuje v rychlosti počátky nápadu nadšenec pro magii Ladislav Kůrka a pokračuje: „Kouzelníka Nemeše znám od malička, psal se rok 1985, kdy kouzlil v Nemošicích v hostinci U Mandysů, kde jsme byli se školou. Od té chvíle jsem měl sen – být kouzelníkem! Chtěl jsem se od pana Nemeše učit kouzlit, ale pořád jsme se míjeli. Pan Nemeš totiž tehdy cestoval po celé Evropě. Třicet let jsem čekal na naše první setkání."

Zpět ke kouzlení jej po letech přivedl až syn Ládík, který jednoho dne přišel ze školky se slovy: „Tati, měli jsme ve školce kouzelníka. Nauč mě kouzlit!"

Muzeum přes překážky – úřední i ekonomické – nakonec své místo našlo. A bude to unikát. Soustředí v sobě sbírky kouzelnických rekvizit z celého světa, ale především z České republiky, Německa, Holandska a soukromých sbírek Pavla Langera. „Je tu 13 knihoven s kouzelnickou tematikou, návody provedení kouzel z celého světa. Jediná kompletní sbírka v republice, kterou bych rád zpřístupnil všem kouzelníkům k jejich bádání," popisuje Kůrka.

Nejstarší rekvizita pochází z roku 1820, jde o velmi starou anglickou viktoriánskou rekvizitu kulová urna, v níž prostě necháte zmizet kuličku, která se objeví zpátky na místě, kde zmizela. Česky se tomu říká cestování kuličky.

Kromě muzea kouzel nabízí Pardubický klub kouzel a magie i kroužek kouzel pro všechny věkové skupiny, knihovnu, kouzelnická představení, ale i prodejnu kouzel.

Tajemství zůstane

Návštěvníci si budou moci přečíst o historii, průkopnících a výrobcích kouzelnických rekvizit nebo přijít na komentovanou prohlídku, při níž bude průvodce-kouzelník s historickými exponáty kouzlit.

„Ale pozor, nebudeme prozrazovat kouzla. Pouze efekt, nikoli princip. A na to vlastně musíme při přípravách ještě dohlédnout, aby některá tajemství nebyla prozrazena," upozorňuje Ladislav Kůrka. „Už teď fungujeme jako Klub kouzel. Od září 2016 se tu scházíme každý čtvrtek, je tu kroužek s dětmi, kde se učí kouzla. Mimo provozování muzea plánujeme kouzelnická vystoupení pro školy a školky. Zatím jich tu bylo pár. První klubové vánoční, druhé pro zájemce kouzel a teď už i seminář známého kouzelníka Vládi Babky," uzavírá Ladislav Kůrka.