„Nejvíce hasiči opět zasahovali u technických událostí, kterých bylo 973,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková. Mezi tyto události se řadí vyproštění osob z výtahu, nouzové otevření bytu, měření koncentrací, odstraňování následků větru, ale také úniky nebezpečných látek. Jejich počet zvýšila vichřice Herwart, která se krajem prohnala koncem října. Hasiči zasahovali na území kraje v říjnu také u 134 dopravních nehod, nejvíce, a to 37, se jich stalo na Pardubicku. Požárů zaznamenali 64.

Filmaři obhlíželi lokace v Litomyšli

Litomyšl - Během turné, které pro filmové a televizní štáby připravila kancelář East Bohemia Film Office, navštívili filmaři i Litomyšl. „Díky turné měli možnost si prohlédnout místa, do kterých by se běžně nedostali, a mohli si ověřit podmínky natáčení přímo s majiteli nebo správci,“ říká krajský radní pro sport a cestovní ruch René Živný. V Litomyšli filmaře upoutala budova plaveckého bazénu, nová modlitebna Církve bratrské a zámecký pivovar. Prohlédli si i chrám Nalezení sv. Kříže a renesanční zámek nebo Portmoneum. „Doufám, že jsme účastníky inspirovali a že se časem na těchto místech potkáme s celými filmovými štáby. Je to dobré pro propagaci i ekonomiku,“ dodal Živný.

Husí pečínka se šnýtkem

Litomyšl - Kuchař Pavel Němec připravil pro hosty ve své restauraci v Litomyšli husu na bavorský způsob. K pečínce doporučuje šnyt piva.