„Na základně příznivého vývoje poruchovosti a nízkému počtu omezených odběrných míst byl odvolán kalamitní stav pro zbývající kraje,“ uvedla mluvčí ČEZ Distribuce Šárka Beránková. Pracovníkům ČEZu se podle mluvčí podařilo opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí. „Bez elektřiny jsou již jen desítky domácností. Děláme vše pro to, aby i zbývající odběratelé byli připojeni co nejdříve. Předpokládáme, že nám ještě budou hlášeny poruchy na vedení nízkého napětí, mělo by se ale jednat již jen o rekreační objekty, chaty, osady,“ dodala Šárka Beránková.

Kontrolní den přinesl zpřesnění

Chrudim - Na stavbě kanalizace v ulici Obce Ležáků a Palackého třídě se ve středu konal další kontrolní den. „V úseku od hotelu Bohemia ke křižovatce s Rooseveltovou ulicí teď probíhá pokládka další vrstvy obalovačky, položení poslední vrstvy se předpokládá v pátek či nejpozději začátkem příštího týdne. Od 6. listopadu bude uzavřena křižovatka se Škroupovou ulicí a pokládka povrchů začne i v úseku od této křižovatky k ulici Fibichova,“ uvedl mimo jiné Ivo Doskočil, ředitel společnosti VaK Chrudim. Zmínil i potíž v podobě neúspěšného protlaku pod silnicí v ulici Obce Ležáků u přípojky pro objekty firmy Arriva. Pokud se napodruhé vše podaří, protlak by mohl být dokončen v pátek.

Žerotínova busta

Moravská Třebová - Nová busta Ladislava Velena ze Žerotína, významného moravského šlechtice, který nechal moravskotřebovský zámek přestavět do dnes dochované, pozdně renesanční podoby, byla v rámci letošních oslav 760 let města nedávno odhalena na zámeckém nádvoří. Podoba Ladislava Velena ze Žerotína je známá z jediného dochovaného obrazu, který se stal předlohou busty. V případě tohoto portrétu však není jisté, že zobrazuje skutečně tohoto šlechtice, a pokud ano, jak věrně malíř jeho podobu zachytil.

Hledání munice pokračuje

Pardubice - Primátor Martin Charvát ve středu oznámil, že příští týden v areálu Paramo začne pyrotechnickým průzkumem a průzkumnými vrty druhá etapa sanačních prací. Vzhledem k tomu, že je v této lokalitě reálná možnost nálezu nevybuchlé letecké munice z 2. světové války, musí se obyvatelé okolí připravit na případnou evakuaci. Pokud by totiž k nálezu došlo, muselo by město zahájit evakuaci osob v okruhu až 1100 metrů od místa nálezu. „Musíme být připraveni na to, že budeme muset evakuovat značné množství obyvatel žijících v okolí, ale také školy, nádraží, letiště,“ řekl primátor. Sanace začne v pondělí 6. listopadu a její první část potrvá do pátku 10. listopadu.

Omezení přístupu k vile

Svitavy - Z důvodu rekonstrukce vodovodu a kanalizace je k vile městského úřadu vstup možný pouze hlavním vchodem z ulice T. G. Masaryka. Vila není během oprav dostupná ani pro příjezd automobilů. K parkování je možné využít parkoviště u kavárny v parku a podél ulic Poličská a Dvořákova. Investorem rekonstrukce je město, celkové náklady jsou stanoveny na částku 2,3 milionu korun bez daně. Zhotovitelem je pardubická společnost Merit Bau.