„Mami, mami, kup mi štěně!“ Časté přání mnoha dětí bývá vyslyšeno právě na Vánoce. Bohužel si děti - a často ani rodiče - neuvědomí, že štěně nebo kotě není jen roztomilý, živý plyšák, ale vyžaduje denní péči, krmení a také venčení.

Za pár týdnů se zvířátka omrzí

Na prahu útulku pro opuštěná, nalezená a týraná zvířata v Chrudimi zatím letos neleželo žádné štěně, které se v domácnosti objevilo jako chlupatý dárek pod vánočním stromkem.

„Možná je ještě trochu brzo,“ připomíná Monika Smolařová z chrudimského útulku. „Ale za pár týdnů se v některých rodinách zvířátka omrzí a lidé je pak přinesou k nám,“ dodává.

Chrudimský útulek rovněž nepřijímal žádného pejska, který se zaběhl při bujarých silvestrovských oslavách. „Vloni jsme jejich majitelům vraceli dva pejsky,“ vzpomíná Monika Smolařová.

Majitelům zaběhnutých psů se snaží pomáhat i v útulku v Podlíšťanech.

Pomohou těm, co hledají na Facebooku

„Mimo jiné se snažíme kontaktovat ty majitele, kteří své pejsky hledají pomocí Facebooku,“ popisuje Romana Jeníková z Podlíšťan. Žádný pes však zatím do péče jejich útulku nebyl letos přijat.

Svého majitele také hledá hnědý pes, kterého se městská policie marně snažila odchytit na silnici ze Sobětuch do Markovic. Je velmi pravděpodobné, že se pes ztratil při útěku od vybuchujících petard.

Návrat k původním majitelům ale nemusí být vůbec jednoduchý. „Navzdory častým varováním si lidé svá zvířata nehlídají a ta se jim v úleku vyškubnou a letí pryč. Často navíc nemají psy ani čipované. To se pak složitě hledá majitel,“ popisuje Martina Voříšková z depozitu Zachraň kočku.