Stěhování zvířecího útulku z centra města plánují Pardubice už dlouho. Nyní se ale začíná rýsovat možné řešení. Přesun ze Štrossovy ulice do lokality Hůrka a také změna provozovatele. Nový útulek by měla přímo spravovat Městská policie Pardubice.

V hledáčku je plocha v areálu bývalých kasáren Hůrka, za hřištěm Pamako. Tam by měl v budoucnu vyrůst nový moderní útulek se zázemím a padesáti kotci. Záměr posvětila rada města, zabývat se jím bude květnové či červnové zastupitelstvo.

„Území na Hůrkách bylo předběžně schváleno komisí pro pozemky a reklamu. Zastupitelé před časem vyčlenili peníze na projektovou dokumentaci a poptáváme nyní asi sedm projekčních firem, aby se mohlo začít projektovat a město by získalo představu o ceně,“ uvádí náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Nový útulek měl původně vyrůst v sousedství dostihového závodiště u výpadovky na Chrudim. Ze záměru ale sešlo kvůli starým ekologickým zátěžím v půdě. Nové místo už vypadá nadějněji. „Místo pro útulek radnice hledá už dlouho. V centru města to dnes není ideální. Výhodou ale je, že provozovatelem chce být městská policie, která má všechny potřebné předpoklady. S tím a nynějším posvěcením Rady města Pardubic by se projekt už mohl pohnout. V případě, že vše půjde dobře, mohlo by se začít stavět už příští rok,“ dodává Dvořáčková.

O stávající pozemky útulku také už projevil záměr investor, který zde chce stavět pro seniory ve verzi alzhaimer centra, malé byty pro seniory a další bytovou výstavbu. „Samotný záměr je dle nás dobrý, ale jde zatím pouze o návrh, ke kterému se musí vyřešit řada technických otázek, například i jiné dopravní řešení křižovatky ulice Ke Kamenci,“ dodává náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Nový útulek má nabídnout zvířatům volný výběh, který by zároveň nerušil okolí.

„Myšlenka je taková, že dočasně by mělo nové zařízení být schopné přijmout jakékoliv zvíře od srny přes labuť, ale stěžejní bude pro psy. Od nového zařízení si slibujeme i prostory pro práci s dětmi, kde by mohla podobně jako na dopravním hřišti probíhat výchova zaměřená na vzdělávání dětí na téma jak se starat o domácí mazlíčky, jak se chovat když najdou raněné zvíře či zásady opatrnosti při setkání s toulavým psem,“ nastiňuje ředitel Městské policie Pardubice Rostislav Hübl.

Zachována má být i možnost přístupu veřejnosti k venčení umístěných psů i s možností vycházek do volné přírody.