„Bude se jednat na české poměry o zcela unikátní věc. Chceme z našeho parku udělat i významnou turistickou atrakci regionu. Chceme dát návštěvníkům možnost osahat si jednotlivé smart technologie, pochopit je a dát jim tak i možnost poskytnout vedení města pozitivní zpětnou vazbu na to, kam by se mohl a měl rozvoj města ubírat," konstatoval ředitel společnosti Smart City Point (SCP) Tomáš Krátký.

Co je to vlastně Smart City? Jedná se o projekt, který se snaží do českých měst přinést nové technologie a zprostředkovat kontakt mezi úředníky a podnikateli. Jak ukazují zkušenosti ze zahraničí, lidem mohou nové technologie ušetřit čas a peníze.
„Třeba v Londýně se díky různým aplikacím ušetřilo několik milionů liber," podotkl Tomáš Krátký.

Široké využití

K aplikacím a technologiím, které by mohly být široce využitelné, jsou například turnikety u škol napojené na mobilní telefon rodičů, kteří tak mohou zjistit, zda jejich dítě v pořádku dorazilo do školy. Nápomocný může být i inteligentní systém řízení parkovacích míst, který řidičovi hned oznámí, jaká parkoviště jsou volná.

První výsledky projektu by prý měli obyvatelé Pardubic spatřit již brzy, v květnu nebo červnu bude uspořádána konference pro veřejnost, na které bude koncepce Smart City představena.

„Pracujeme na hlavním strategickém dokumentu Smart Cities pro Pardubice – Smart City Pardubice 2020, jehož výsledky občané města uvidí již brzy," sdělil Deníku Tomáš Krátký.