Na Veselý Kopec přijedou hrnčíři

Vysočina, Veselý Kopec - Obdivovatelé řemesla jsou zváni na program Hrnčířské soboty, která se uskuteční již v tomto týdnu v muzeu v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska. Návštěvníci budou mít možnost sledovat při práci několik desítek hrnčířů a keramiků, kteří přijali pozvání a přijedou na Veselý Kopec z celé republiky. Zastoupeny budou nejrůznější typy výrobků z hrnčířské hlíny: hrnčina, kamenina, bělnina, zhotovené modelováním, točením na kruhu či pomocí forem. Především pro děti bude připraveno několik dílniček, v nichž si budou moci vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu, modelování z hlíny či malování keramiky.

Zahajovací den otevře sezonu

Pardubice - V úterý bude na pardubickém závodišti zahájena letošní dostihová sezona. V roce 2018 pořádá Dostihový spolek devět mítinků, tradičním vrcholem bude 14. října 128. Velká pardubická. Sezonu zítra otevře Zahajovací dostihový den. Velkou novinkou je posunutí začátku dostihových mítinků. V letošní sezoně bude první dostih startovat o hodinu později, než byli diváci zvyklí, tedy ve 14 hodin. Dostihový spolek k opatření sáhl zejména kvůli rodinám s dětmi, které tak budou mít dost času v klidu poobědvat a vypravit se na dostihy, a v horkých letních dnech nebudou koně běhat v těch nejvyšších teplotách.

Fotografové opět zamíří do Třebové

Moravská Třebová - Milovníci fotografie si přijdou o víkendu na své v Moravské Třebové. Ve městě se totiž uskuteční tradiční Fotofestival Rudolfa Zukala. Kromě vyhlášení vítězů soutěže Youngfoto Moravská Třebová 2018 a vernisáží jednotlivých výstav fotografů jsou v plánu rovněž fotografické procházky po městě. Na těch se účastníci Fotofestivalu seznámí s architektonickými pamětihodnostmi Moravské Třebové. Večer si užijí na koncertu Lenky Dusilové. A aby toho nebylo pro fotografy ve svitavském okrese málo, ve Svitavách se koná v městském muzeu v sobotu Národní soutěž a výstava amatérské fotografie.